60 %

van Haas, Gary - Ikona

Více informací k této knize najdete v detailu
Je naprosto přirozené, že ne každá kniha se stane klasikou, že ne každá kniha se stane bestsellerem, že ne každý thriller bude stejně napínavý a kvalitní jako od J. Deavera či D. Browna. Do této skupiny patří i román celkem neznámého amerického autora Gary Van Haase "Ikona" (orig. The Ikon, 2000), jeho první a asi zatím i jediný.

Hrdinou našeho příběhu je Garth Hanson, muž v nejlepších letech, malíř a majitel bankrotující galerie v San Francisco, který má dluhy kam se podívá. Z toho důvodu se tváří jen naoko pohoršený, když ho neznámý muž pod nátlakem donutí udělat kopii jedné cenné řecké ikony. Garth odjíždí na krásný řecký ostrov Mykonos, kde kousek od něj je v kostele slavná starobylá ikona velké ceny. Stačí udělat kopii a pár desítek tisíc dolarů je jeho. Mykonos mu není neznámým místem. Je to známé malé letovisko pro bohatší klientelu hledající hlavně alkoholické a sexuální povyražení. Je to taky oblíbené místo homosexuálů z celého světa. Garth sice gay není, ale už tu taky pár let jezdí, a proto zde má pár přátel, s jejichž pomocí chce celkem lehce přijít ke slíbené odměně. Jenomže se s kamarády připlete i do jednou tutového, ale nelegálního obchodu s antickým uměním a o napětí má vystaráno. A my čtenáři taky.

Hlavním kladem knihy je její jednoduchost a čtivost. Je to skvělá četba do nacpaných ranních prostředků hromadné dopravy či v parném létě u vody. Nekomplikovaný děj vám přímo utíká před očima a vám krásně ubíhá čas.

Pokud bych měl dílo k něčemu přirovnat, tak mi trochu připadá, že autor se nechal inspirovat především kultovní postavou agenta Jamese Bonda. I náš hrdina je sympaťák, nemá problém navazovat kontakty, a každou sukni, která se na něj usměje, pozve na drink a večeři, která se pak protáhne až na snídani.

Největší slabinou knihy je závěrečná pointa. Přiznám se, že po dočtení jsem si v duchu říkal, co vlastně kniha má společného s příběhy ala Dan Brown. Celkem jsem nepochopil, co bylo cílem těch různých maskovaných skupin, překupníků ,Vatikánu a snad Izraele. Ikona to nebyla, ale nakonec prastarý dokument schovaný v ní. Listina plná tajemství o Ježíši Kristovi, která by se neměla objevit na světle Božím. Ale celkem nevíme proč? Tedy téma, které ze "Šifry mistra Leonarda" udělalo megabestseller a z Dana Browna multimilionáře. Ale Van Haas ho celkem nešikovně nechal vyznít do ztracena. Stejně mate i říšská orlice s hákovým křížem na obalu, přičemž ale děj s touto politikou moc společného nemá.

"Ikona" je prostě oddechové čtivo, které napsal očividně znalec a milovník Řecka (autor pracoval pro anglicky psané řecké noviny), ale k modernímu thrilleru mu přece jen ještě něco chybí.


05.12.2008
BoboKingDiskuze k této recenzi:
van Haas, Gary - Ikona (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dar času
Setkat se neamerickou SF tvorbou v českém překladu je opravdová vzácnost. Když nedávno vyšel skvělý román od německého autora Eschbacha Tkalci gobelínů, bylo to pro mne překvapení, ale přece jen s ...
(2) O jeskyních, vějířích a jiných věcech tohoto světa
(3) Kosmické proudy
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům