Hrdinou našeho příběhu je Garth Hanson, muž v nejlepších letech, malíř a majitel bankrotující galerie v San Francisco, který má dluhy kam se podívá. Z toho důvodu se tváří jen naoko pohoršený, když ho neznámý muž pod nátlakem donutí udělat kopii jedné cenné řecké ikony. Garth odjíždí na krásný řecký ostrov Mykonos, kde kousek od něj je v kostele slavná starobylá ikona velké ceny. Stačí udělat kopii a pár desítek tisíc dolarů je jeho. Mykonos mu není neznámým místem. Je to známé malé letovisko pro bohatší klientelu hledající hlavně alkoholické a sexuální povyražení. Je to taky oblíbené místo homosexuálů z celého světa. Garth sice gay není, ale už tu taky pár let jezdí, a proto zde má pár přátel, s jejichž pomocí chce celkem lehce přijít ke slíbené odměně. Jenomže se s kamarády připlete i do jednou tutového, ale nelegálního obchodu s antickým uměním a o napětí má vystaráno. A my čtenáři taky.
Hlavním kladem knihy je její jednoduchost a čtivost. Je to skvělá četba do nacpaných ranních prostředků hromadné dopravy či v parném létě u vody. Nekomplikovaný děj vám přímo utíká před očima a vám krásně ubíhá čas.
Pokud bych měl dílo k něčemu přirovnat, tak mi trochu připadá, že autor se nechal inspirovat především kultovní postavou agenta Jamese Bonda. I náš hrdina je sympaťák, nemá problém navazovat kontakty, a každou sukni, která se na něj usměje, pozve na drink a večeři, která se pak protáhne až na snídani.
Největší slabinou knihy je závěrečná pointa. Přiznám se, že po dočtení jsem si v duchu říkal, co vlastně kniha má společného s příběhy ala Dan Brown. Celkem jsem nepochopil, co bylo cílem těch různých maskovaných skupin, překupníků ,Vatikánu a snad Izraele. Ikona to nebyla, ale nakonec prastarý dokument schovaný v ní. Listina plná tajemství o Ježíši Kristovi, která by se neměla objevit na světle Božím. Ale celkem nevíme proč? Tedy téma, které ze "Šifry mistra Leonarda" udělalo megabestseller a z Dana Browna multimilionáře. Ale Van Haas ho celkem nešikovně nechal vyznít do ztracena. Stejně mate i říšská orlice s hákovým křížem na obalu, přičemž ale děj s touto politikou moc společného nemá.
"Ikona" je prostě oddechové čtivo, které napsal očividně znalec a milovník Řecka (autor pracoval pro anglicky psané řecké noviny), ale k modernímu thrilleru mu přece jen ještě něco chybí.