70 %

Van Loon, Borin; Benson, Nigel C. - Psychoterapie

Více informací k této knize najdete v detailu
Psychoterapie je obor klinické psychologie, který se zabývá léčnou psychologickými prostředky. Tolik definice. Polokomiks Nigela C. Bensona a kreslíře Borina van Loona se prosekává pestrou paletou metod, počínaje starými zkušenostmi, přes legendu Freuda (bude mít letos 150. výročí narození), respektive psychoanalýzu, až po změť všemožných terapií posledních desetiletí 20, století.

Nejprve ke grafice: Borin van Loon je znám již ze svých předchozích počinů v této edici, Sociologie a Genetiky. Tentokrát upustil od koláží z ocelorytin počátku 20. století a vytvořil vlastní vtipné malůvky. Nigel C. Benson dodal scénář, viz obsah, alias rejstřík hesel.

Kniha začíná zeširoka, otázkami jako "Kdo je psychoterapeut ", či "Jak si vybrat terapeuta". Rozebrány jsou související termíny psychického zdraví, jako je Deprese nebo Bulimie a anorexie. Pak je zmíněna biologická terapie, to jest pilulky. Skrze historický přehled se čtenář dostane k Freudovi a tím celá psychoterapie vlastně začíná. Pro potřeby knihy je psychoterapie rozčleněna na šest skupin: Psychodynamickou, behaviorální, kognitivní, humanistickou, skupinovou a komplementární terapii.

Zmíněny jsou snad opravdu všechny přístupy a směry. V případě psychodynamické terapie se jedná spíše o hesla historicko-terminologická. Behaviorální a kognitivní přístupy jsou ryze aplikované. Je ovšem otázkou, zda averzivní léčba notoriků antabusem patří ještě do behaviorální nebo spíše už do biologické terapie (on v jistém ohledu byl i kat psychoterapeutem). Pod humanistickou terapii je zahrnuta rogersovská a gestalt terapie a přidružena je i terapie existencionální.

Humanistická terapie prosakuje i do části vyhrazené skupinové terapii, ve které je zmíněno psychodrama, transakční analýza, ale též tréning senzitivity či anonymní alkoholici. Pravou lavinu pojmů představuje doplňková terapie. Autor připomíná, že komplementární je zde myšleno jako náhrada za alternativní. Patří zde různé druhy masáží, ale též vůně, energie, vkládání rukou i tance.

Knihu uzavírají opět povšechnější otázky placeba, hodnocení účinnosti psychoterapií, etiky a nakonec se čtenář doví, jak se stát psychoterapeutem. Vlastně ne, na úplný konec čtenář nalezne rejstřík a dvě stránky odkazů na pokročilejší četbu.

Vydal Portál v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 30969 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Léčitelka
(2) Harry Potter a princ dvojí krve
(3) Kateřina Zaháňská
Božena Němcová je také klíčem k zájmu Heleny Sobkové o Kateřinu Zaháňskou. Popravdě řečeno, ono je opravdu podivné, aby paní kněžna, sotva si kočí pořídí dítě, přidělila mu dům, dcerku zvala na ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům