70 %

Van Loon, Borin; Benson, Nigel C. - Psychoterapie

Více informací k této knize najdete v detailu
Psychoterapie je obor klinické psychologie, který se zabývá léčnou psychologickými prostředky. Tolik definice. Polokomiks Nigela C. Bensona a kreslíře Borina van Loona se prosekává pestrou paletou metod, počínaje starými zkušenostmi, přes legendu Freuda (bude mít letos 150. výročí narození), respektive psychoanalýzu, až po změť všemožných terapií posledních desetiletí 20, století.

Nejprve ke grafice: Borin van Loon je znám již ze svých předchozích počinů v této edici, Sociologie a Genetiky. Tentokrát upustil od koláží z ocelorytin počátku 20. století a vytvořil vlastní vtipné malůvky. Nigel C. Benson dodal scénář, viz obsah, alias rejstřík hesel.

Kniha začíná zeširoka, otázkami jako "Kdo je psychoterapeut ", či "Jak si vybrat terapeuta". Rozebrány jsou související termíny psychického zdraví, jako je Deprese nebo Bulimie a anorexie. Pak je zmíněna biologická terapie, to jest pilulky. Skrze historický přehled se čtenář dostane k Freudovi a tím celá psychoterapie vlastně začíná. Pro potřeby knihy je psychoterapie rozčleněna na šest skupin: Psychodynamickou, behaviorální, kognitivní, humanistickou, skupinovou a komplementární terapii.

Zmíněny jsou snad opravdu všechny přístupy a směry. V případě psychodynamické terapie se jedná spíše o hesla historicko-terminologická. Behaviorální a kognitivní přístupy jsou ryze aplikované. Je ovšem otázkou, zda averzivní léčba notoriků antabusem patří ještě do behaviorální nebo spíše už do biologické terapie (on v jistém ohledu byl i kat psychoterapeutem). Pod humanistickou terapii je zahrnuta rogersovská a gestalt terapie a přidružena je i terapie existencionální.

Humanistická terapie prosakuje i do části vyhrazené skupinové terapii, ve které je zmíněno psychodrama, transakční analýza, ale též tréning senzitivity či anonymní alkoholici. Pravou lavinu pojmů představuje doplňková terapie. Autor připomíná, že komplementární je zde myšleno jako náhrada za alternativní. Patří zde různé druhy masáží, ale též vůně, energie, vkládání rukou i tance.

Knihu uzavírají opět povšechnější otázky placeba, hodnocení účinnosti psychoterapií, etiky a nakonec se čtenář doví, jak se stát psychoterapeutem. Vlastně ne, na úplný konec čtenář nalezne rejstřík a dvě stránky odkazů na pokročilejší četbu.

Vydal Portál v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vyvrhel
(2) Dějiny lásky
Kraussová Nicole je mladá americká spisovatelka z New Yorku, její manžel Jonathan je také známý spisovatel. Román Dějiny lásky je autorčinou druhou knihou. V knize je věnování autorčiným prarodičům ...
(3) Češi u Tobruku
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům