90 %

Vance, Jack - Lyonesse

Více informací k této knize najdete v detailu
Jack Vance patří k významným představitelům světové fantastiky, což dosvědčuje mimo jiné i prestižní titul Velmistr žánru SF udělený SFWA vroce 1996. Sdílem tohoto populárního amerického autora jsme se mohli setkat včetně Lyonesse vknihách Učitelé draků, Pět zlatých kruhů a ve sbírce povídek Poslední hrad. Kniha Lyonesse (Lyonesse-Suldrun,s ...

Jack Vance patří k významným představitelům světové fantastiky, což dosvědčuje mimo jiné i prestižní titul Velmistr žánru SF udělený SFWA vroce 1996. Sdílem tohoto populárního amerického autora jsme se mohli setkat včetně Lyonesse vknihách Učitelé draků, Pět zlatých kruhů a ve sbírce povídek Poslední hrad. Kniha Lyonesse (Lyonesse-Suldrun,s Garden, 1983) je první kniha ztrilogie Lyonesse a patří ktomu nejlepšímu zjeho tvorby. Příběh se odehrává na Starých ostrovech, dnes už ponořených do temných vod Atlantického oceánu. Nacházely se mezi Velkou Británií a Španělskem a díky mocenským bitkám se tato mocná říše vdobě příběhu rozdělila na deset malých království. Je to fantasy příběh, který se tedy odehrává vnašem trochu pozměněném světě, včase, který Vance přibližně určil vdobě po pádu Římské říše a před dobou artušovských legend. Jako většina rozsáhlých epických fantasy i zde je mnoho hrdinů, kteří se navzájem proplétají svými osudy. Je tu jak politika, tak magie, kouzelné bytosti, rytířské války a samozřejmě tragická láska.
Středobodem je království Lyonesse, kterému vládne moci chtivý král Casmir. Jeho tajným přáním je opět vytvořit velkou říši pod jeho pevnou vládou. Tomu se musí podřídit všechno a všichni, i jeho dcera princezna Suldrun. Ta je vychována jako nechtěný ženský potomek, ale spřibývajícím věkem se mění vokouzlující dívku a stává se zní výhodný prostředek k Casmirovým cílům. Je to velmi, ale velmi tvrdohlavá dívka, která se nedá do ničeho nutit. To rozzuří jejího otce tak , že ji vyžene zpaláce do uzavřené zahrady u pobřeží.
Království Lyonesse je právě ve válce sostrovní velmocí Troicinet. Ta ale nechce být vtažená do zbytečné války, a tak posílá poselstvo do ostatních zemí. Členem je i princ Aillas, který je z podlosti svého příbuzného vhozen večer do moře. A kdo ho zachránil? Nádherné stvoření jménem Suldrun. Zjejich utajované lásky se narodí dítě chlapec Dhrun. Když se o tom dozví Casmir, dítě jim odebere a Aillase uvrhne do hladomorny. Ale odebrané dítě už není Dhrunem, ale někým jiným.
A teprve pak začne vlastní příběh, kdy otec hledá na strastiplných cestách svého nikdy neviděného syna, syn zase hledá svůj původ, své neznámé rodiče. Do děje se zapletou magické bytosti: víly, válčící čarodějové, ostatní králové a mocnáři a jejich politikaření. Ale celé to spěje ke šťastnému Ne, zajímavostí této knihy je právě fakt, že kžádnému šťastnému konci nespěje. Příběh svým stylem a dějem připomíná středověké legendy. Jazyk není tak bohatý a popisný, jako jsme zvyklí u Eddingse nebo Feista. Dále Jack Vance vytvořil postavy, které mají jeden silný charakterový rys a toho se drží po celý příběh. U výše uvedených fantasy autorů jsme si navykli, že se snaží vytvořil postavy slidskými charaktery. To znamená, že nikdo není vyloženě zlý nebo dobrý. Tady to tak nevypadá. Hrdinové jdou pevně za svým cílem a tomu podřídí naprosto všechno. Je to jakýsi kompromis mezi moderním pojetím fantasy a mytologií. Jde o čtivé dílo, která má tu výhodu, že i přesto, že jde o první díl, má uzavřený konec. Kniha vyšla už vroce 1995 vnakl. Laser a mám obavy , že po takové době se už dalších pokračování nedočkáme.


13.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Vance, Jack - Lyonesse (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mstitel
(2) Magické houby v náboženství a alchymii
(3) Stále nezvěstná
Tento psychologicky laděný thriller vychází z představ autorky, která byla stejně jako románová hrdinka Annie realitní makléřkou, a při prodeji domů si často představovala, co vše se vlastně může ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům