80 %

Vaňha, Jindřich - Rybí kuchyně

Více informací k této knize najdete v detailu
Jindřich Vaňha byl vlastníkem proslulé prvorepublikové rybí restaurace na Václavském náměstí i řetězce rybáren. Pro potřeby svých zaměstnanců sepsal a k 10. výročí založení své restaurace vydal kolosální rybí kuchařku, která se stala v zasvěcených kruzích kultovní.

Již v předmluvě se autor holedbá, že zcestoval světa kraj a u přemnohých, rybami se živících národů nasbíral vrchovatou vrš výborných a nádherných rybích pokrmů, jež mu bylo zatěžko nechal spát v šuplíku.

Již předmluva a úvodní stať o rybách dává tušit, že Vaňha to myslel s rybí kuchyní opravdu vážně: Původem veškerého organického života jest voda... Zdá se, že sám člověk původně též přináležel vodnímu živočišstvu, jak tomu nasvědčují žábry lidského embrya. Ostatně velké mínění měl i o knize samotné: Ze zkušenosti jsme s potěšením pozorovali, že po několikerém důkladném přečtení tohoto díla (i receptů, které v okamžiku nezajímají), se stal z čtenáře důkladný teoretický kuchař, který i praktikovi uměl prospěti vzácnou radou. Jak říká přísloví: "Za dobrou radu se i do pekla dostaneš!"

Kromě samochvály sebe i svého oboru obsahuje předmluva i podnětné postřehy: Podpořte vzrůst a vývin dětí a nemějte radost z jejich tloušťky! Duševně pracující mají požívati ryby co nejčastěji, jelikož obsahují fosfor nezbytný pro mozek. Postřehy se týkají též skladování, porcování a nakládání ryb.

Velkou pozornost Vaňha věnoval zabránění jazykového zmatení, uvádí jména v mnoha jazycích, výslovnosti. Každý kulinárně využitý druh je krátce popsán a zobrazen na barevných tabulích. Součástí knihy je slovníček termínů, ale i přípodotek o zdravé stravě a kalorické hodnotě. Kriticky je nutno přiznat, že ne vždy se autorovi jeho snaha vydařila: Prase mořské uvádí pod anglickým hog-fish, což je ropušnice, avšak i pod americkým obchodním názvem "dolphin meat" - delfíní maso. Nebýt slovníčku přetiskovatelů, patrně bych se dosti natrápil, než bych ověřil, že se jedná o tuleně.

Konečně k receptům, jejich asi 2400. Rozčleněny jsou na kuchyni teplou a studenou a každá z nich na recepty z celých ryb a pokrmy ze zbytků, čímž je myšleno, že nebude potřeba celé, netknuté ryby. Recepty jsou dosti telegrafické a vyžadují spíše větší dávku kuchařského umu. Nicméně odvážný kuchař bude po zásluze odměněn, jen na kapra po černu jsou v knize tři recepty.

Zájemce o posledně zmiňované jistě zaujme tento text o Vaňhovi a jeho aktivitách. Podotýkám, že většina receptů není takto složitých a odchylných od běžné chuti. Přesto pamatujte, že se jedná o kuchařku drahé a vyhlášené restaurace, starou bezmála 100 let. U receptů pro "větší společnost" naleznete v seznamu ingrediencí třeba: 17 kg rybího masa. Nejen, že se různí chuti nás a našich praotců, ale mění se i nabídka ryb na trhu. Některé druhy jsou již nedostupné, chráněné či jinak nejedlé. Asi se nikde nebudete chválit specialitami z delfína.

Nemusíme zastírat, že Vaňha má v knize biologické omyly. Pod heslem "Polyp" čteme: Tato ryba mořská podobá se plotici (sepia). Mečouna uvádí jako jeden druh delfína, které řadí mezi ryby. Nezbývá proto, než přiznat, že Vaňhova množina Ryby jest útvarem kulinárním, zahrnujícím vše, co není želva, žába, korýš, měkkýš (plž) nebo lasturovec (mlž). Mihule mezi rybami kritikům také nevadila.

Úhrnem se přesto jedná o kolosální sbírku zajímavých receptů se kterou udělá šikovný kuchař hodně parády. Zabaví však i intelektuála, který si umí leda tak namazat máslo na chleba.

Vydala Paseka v roce 2005 jako třetí reprint původního vydání.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 1,29.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Příběhy a legendy z Flander
(2) Pět starých známých
Příběhem svého posmrtného života nás v románu provádí Eddie, letitý údržbář ještě letitějšího zábavného parku Ruby Peir, jehož jeho slovy promarněný život jednoho slunného zářijového dne ukončí ...
(3) Vyhnání Gerty Schnirch
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům