100 %

Velká kniha českých říkadel

Více informací k této knize najdete v detailu
České Vánoce si již řadu let bez pohlednic s ilustracemi Josefa Lady dokážeme jen těžko představit.

V předvánočním čase vydalo nakladatelství Fragment půvabnou Velkou knihu českých říkadel. Kniha je určena primárně pro děti, ale říkadla, písničky a rozpočítadla potěší pod vánočním stromečkem nejen děti, ale určitě probudí hezké vzpomínky jejich rodičů a prarodičů.

Kdo by neznal Josefa Ladu? Snad nejznámějšího českého grafika, ilustrátora a autora knih pro děti. Ladovy obrázky se staly nejen symbolem idylických Vánoc, ale také české vesnice.

Pablo Piccaso měl údajne na výstavě československého výtvarného umění v Paříži v okouzlení nad obrazy Josefa Lady prohlásit větu "Je to muž, který zachází s formou stejně svobodně jako já." Pokud srovnáme Piccasovy obrazy s ilustracemi Josefa Lady, je spíše pravděpodobnější výpověď jiných pramenů, podle nichž byl Piccaso poněkud zdrženlivější, když jen tak "mezi řečí" konstatoval, že Josef Lada je světovým malířem. A skutečně je tomu tak. Jeho barevné obrazy českých (většinou vesnických) lidí, zachycených při jejich běžné činnosti, práci nebo oslavách na vesnici během roku, upoutají pozornost nejen dětskou, ale zvláštním kouzlem přitahují i oči dospělého. Čím to je? Zřejmě jednoduchostí s jakou dokážou ke čtenáři promlouvat a podněcovat jeho představivost. U dětí poutají soustředěním se na postavy a zvířata s dobrosrdečným úsměvem ve tváři (vzpomeňme si na usmívající se stařečky, panímámy, koledníky, ale také na pejsky a kočičky s tlamičkami od ucha k uchu). Dospělí lidé v ilustracích Josefa Lady nacházejí klid, bezstarostnost, bezpečí radost a tradici, tedy vše, co symbolizuje nejkrásnější lidský věk - dětství.

Pokud se spojí ilustrace umělce, jehož první honorář i na svou dobu činil poněkud směšných dvacet korun, s jednoduchým, melodickými českými texty - průpovídkami, říkadly, rozpočítadly, koledami nebo básničkami, vznikne kniha, kterou budete brát do ruky opakovaně vždy, když si budete chtít udělat radost. Právě taková je Velká kniha českých říkadel.

Říkadla jsou seřazena v obsahu podle názvů abecedně, první je tedy říkadlo ABCD s textem "Á, bé, cé, dé, kočka přede, kocour motá, pes počítá, kolik nití do desíti" doplněné ilustrací černého kocoura, bílé kočky, dobráckého psa s červeným klubkem nití. Při listování knihou si rozpomeneme na známá dětská říkadla "Běží liška k Táboru", "Bába leze do bezu" nebo "Ivánku náš". Nemohou chybět samozřejmě ani vánoční koledy jako "Dědečku dědečku koleda" nebo "Koleda, koleda, Štěpáne". Zvláště u nejmenších dětí jsou oblíbená rozpočítadla "Jeden, dva tři" nebo "Jedna, dvě, tři, čtyři, pět". Své místo našly ve Velké knize dětských říkadel také písňová říkadla. Z nejznámějších jsou to "Utíkej, Káčo", "Šla Nanynka do zelí", dětská hra "Zlatá brána" nebo "Šly panenky silnicí". Ke všem říkadlům (a je jich více než sto) se vztahuje některá z Ladových ilustrací.

Velká kniha českých říkadel ctí českou tradici, zároveň děti poučuje (mnohá z říkadel mají lehce morální podtext) a baví. Proto by neměla chybět v žádné rodinné knihovně.


22.01.2009
Jana SpálenkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Neuropsychologie
(2) Základy psychologie emocí
(3) Povídky
Tak stojí psáno na zadní straně obalu povídkové prvotiny Zdeňka Svěráka, kterou vydalo nakladatelství Fragment a která je nazvaná jednoduše - Povídky. Pana Zdeňka Svěráka má zřejmě většina z nás ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům