80 %

Veselá, Miloslava Erika - Strůjce snů

Více informací k této knize najdete v detailu
"Strůjce snů" - už samotný název ve mně evokoval něco fantaskního, magického, a když ještě k tomu přidáme anotaci "Pokaždé, když jdete spát, strůjce uchopí vřeteno a začne z vláken neskutečna spřádat sny. Dřímejte klidně a ničeho se nebojte", nebylo proč tomu nevěřit. Kniha začínající autorky Miloslavy Eriky Veselé (*1987), dle dostupných zdrojů vlastně její románová prvotina, do fantaskního světa proniká, jestliže bere sny za její hájenství.

Hrdinou je mladý vysokoškolák přezdívaný Dingo, student psychologie na brněnské univerzitě, jehož předchází pověst lamače dívčích srdcí, či spíše postelového Casanovy. Mladý, chytrý, přitažlivý, ve své podstatě na sexu závislý mladík, který propadl nejen kouzlu ženského těla a sexuality, ale i svému hlavnímu studijnímu oboru - psychoanalýze. Díky tomu je známý jako novodobý vykladač snů, který pro své přátele dělá takového Freuda. Jeho osobnost je díky tomu rozpolcená do několika psyché, které mu radí a našeptávají, jako vlastní rádcové. Má je pojmenované podle jejich nátur - Sigmund, složitě analyzující každou myšlenku, každou situaci, Vincent, divoký, prostopášný, sexuchtivý, hledající vždy sobecké cíle, či Guth, slušný a vychovaný, jednající dle pravidel správné etikety. Ty vše on používá v každodenním životě, jsou pro něj jako by určující směrníky, kam se má ubírat.

Dingovy snové výklady jsou zásadní pro jeho kamarádku, podivínskou, excentrickou Lištičku. Jejím telefonátem kniha vlastně začíná, aby pak, časově shrnuto, za rok a dva měsíce taky skončila.

Přes všechny ty snové výjevy, přes ty mnohdy vtipné a zábavné dialogy mezi jednotlivými psyché a Dingem, přes noční můry o sekerníkovi, které straší Lištičku, jde ve své podstatě o příběh plný milostných a erotických eskapád mladého Dona Juana, který žije v představě, že každou uloví. Autorka mu dodala množství zajímavých a netradičně se chovajících milenek, kterými poukazuje na rozličné důvody, proč sex a erotično tak vyhledáváme. Do toho přidala i postavy, které vlastně nemají nijaký značný vliv na příběh, přesto jsou mnohdy tajemné a zajímavé, jako např. Isaiah. Je to vlastně příběh o mezích, které má každý, o limitech v lásce, které i takový otrlý lovec jako Dingo nemůže překonat. Jeho Nemesis je Laura, dívka, kterou tajně miluje a nemá najednou odvahu ji ani oslovit.

Jak už v komentářích na webu někdo podotknul, je to příběh, o kterém vlastně nelze říci, kam chce směřovat. Přesto ho z nějakého tajemného důvodu nelze jako by odložit. Možná otevřením první stránky se vám do hlavy dostane onen strůjce snů...

Vydalo ostravské nakl. Pan Nakladatel, 2016.


02.10.2016
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Černí psi
(2) Anče a Kuba mají Kubíčka
(3) Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska
Prvý a pojmenovávající je dopis křižáka Raula Osbernovi, později nazvaný Dobytí Lisabonu na Maurech roku 1147. Z tohoto dopisu bylo vyčteno datum dobytí Lisabonu - 25. září - které se od roku 1935 ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům