90 %

Vonnegut jr., Kurt - Muž bez vlasti

Více informací k této knize najdete v detailu
Většina čtenářů, pro které pojem moderní literatura neznamená pouze "Šifra mistra Leonarda" a "Harry Potter", už pravděpodobně někdy narazila na amerického, dnes už kultovního autora Kurta Vonneguta jr. (*1922). V dobách nedávných, soudružských, se na jeho knihy stávalo ve čtvrtek (knižní) stejná fronta jako tehdy o vánocích na banány nebo kola Favorit. Jeho romány jako "Jatka č. 5", "Snídaně šampiónů" nebo "Kolíbka" se dočkaly mnoha českých vydání a většinou patřily k "podpultovému" zboží.

Kniha "Muž bez vlasti" je poslední počin Vonneguta, který vlastně už ani neměl existovat, protože už před několika lety autor prohlásil, že se psaním končím. A jak už ze zkušeností víme, takových autorských prohlášení byla hromada, a stejně autoři neodolali. Vzpomeňme si například na Stephena Kinga nebo Fredericka Forsytha. Čím se ale tento titul liší od jeho klasické produkce je hlavně to, že se nejedná o román, ale sbírku jeho článků, které napsal v posledních letech. Ale i zde můžu polemizovat, protože už zmiňovaný S. King taky napsal autobiografickou nebeletristickou knihu "O psaní", a nakonec jsem z toho měl pocit jednoho z nejlepších příběhů, které král hororů napsal.

Ve dvanácti úvahách o svém životě, současné Americe, spisovatelství (dozvíme se, proč dostal nálepku autor sci-fi) a politice Vonnegut nezapře svůj styl, sarkastický humor a těžkou kritiku současné americké politiky a společnosti vůbec. Někdy si myslím, že právě tento jeho kritický obraz USA byl důvodem, proč ho soudruzi - cenzoři nakonec povolili vydávat. Ale o tom už nás čtenáře varuje přímo nakladatel, když na přebalu píše, že fanoušci G. Bushe z knihy mít radost nebudou. A tak se Vonnegut zařadil mezi další celebrity, které otevřeně kritizují současnou Bushovu vládu a politiku. Ale svým nezaměnitelným způsobem bez nějakých servítek. Jak jsou už jeho čtenáři zvyklí, autor rád doplňuje své díla vlastními perokresbami, které jen zdokonalují dokonalé. I zde se oči nabaží. Nikdo určitě nepřehlédne tuto značku *, kterou začínají jednotlivé kapitoly, a která vypadá stejně jako v jeho knize "Snídaně šampiónů" (podle mého názoru nejlepší kniha od K.V. vůbec), kde ji autor popisuje: "... zde stůjž můj obrázek řiti."

Ale kromě této hvězdičky každá kapitola začíná krásně graficky ztvárněným citátem, z nichž bych na konec uvedl asi ten hlavní: "Jsme na této zemi proto, abychom se tu prdelkovali. Nenechte si od nikoho namluvit nic jiného." Kniha vyšla v nakl. JOTA v překladu Jiřího Rambouska v roce 2006.

P.S. Výborné čtení, všem doporučuji. Tedy kromě fanoušků G. Bushe. Už dlouho jsem nepřečetl knihu na jeden zátah během pár hodin.


19.01.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1010 ohodnocených)
1091 knih
  (959 ohodnocených)
a celkem 30608 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Přicházející anarchie
(2) K moři
(3) Dvacet tisíc mil pod mořem
Jak již bylo naznačeno v souboru drbů ze křtu knihy, za jejím přepracováním stojí Ondřej Miller, který byl líný dětem číst původní, dlouhá Verneova díla. Je to takový zvláštní paradox, Dvacet tisíc ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2018 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům