Vopěnka, Martin - Moře smutku za tvým psem

Více informací k této knize najdete v detailu
Kniha, napsaná s neobyčejnou vnímavostí k hlubinám lidské duše, přitom bez zbytečného patosu a sentimentu. Příběh, jež svou čistotou a upřímností nepochybně otevře srdce mnoha čtenářů. Na jedné straně stojí komplikovaná a citově zraněná Beáta, nepříliš úspěšná v praktickém živote, ale o to víc ponořená do svého nitra, kde nachází poznání někdy až ...

Kniha, napsaná s neobyčejnou vnímavostí k hlubinám lidské duše, přitom bez zbytečného patosu a sentimentu. Příběh, jež svou čistotou a upřímností nepochybně otevře srdce mnoha čtenářů. Na jedné straně stojí komplikovaná a citově zraněná Beáta, nepříliš úspěšná v praktickém živote, ale o to víc ponořená do svého nitra, kde nachází poznání někdy až hraničící s náboženským vytržením, bohužel příliš poznamenané vlastní nezvládnutou bolestí, jak už to právě v takových případech často bývá. Na straně druhé Tomáš, čistý a vyrovnaný člověk, žijící stranou od lidí, v souladu s okolním světem i sebou samotným. Jejich osudy se protnou ve chvíli, kdy se Beáta rozhodne opustit svého praktického a materiálně založeného muže i milovaného osmiletého syna, aniž v tu chvíli sama ví, zda je to pouze načas nebo napořád. Jediné, co ví, je to, že už nemůže dál a potřebuje si někde v klidu a o samotě srovnat své myšlenky. Stráví noc v lese u staré kapličky, kde má silný mystický zážitek vyplývající z jejího vnitrního skrytého utrpení a rozhodne se, že na tom místě zkusí najít léčivý pramen, protože je přesvědčena o tom, že tam skutečně je. Ráno ji nachází Tomáš, bydlící kousek odtud na samotě mezi lesy a poli. Sám je překvapený svou empatií k jejímu zoufalství, jež sice nezná, ale přesto je bezpochyby vnímá. Nabídne jí přístřeší a ona přijímá. V této chvíli se začíná rozvíjet příběh o nepředstavitelné zranitelnosti lidské duše i o složitosti a křehkosti mezilidských vztahu, o relativitě dobrého a špatného konání, kdy zjistíme, že i ten nejčistší úmysl pomoci blízké bytosti se muže druhé straně jevit jako ta nejbolestnější zrada. Budeme mít možnost zahlédnout složitost komunikace, kterou komplikují ze všeho nejvíce právě ta zranění, která nejsou vidět, jizvy, které nenajdete na těle, ale v duši člověka. Abychom spatřili věci, které očima spatřit nelze, musíme se dívat srdcem, přesto ale v tomto příběhu zjistíme, že ani to někdy nestačí. V někom z nás to muže vyvolat skepsi a pocit marnosti, v jiném zase pocit pokory před tím, že někdy není v našich silách některé věci změnit, byt jsou sebebolestnější.
Na konci většiny příběhů můžeme říci, že byly dobré nebo špatné. Na konci tohoto příběhu nenajdete ani jeden z nich, protože tato kniha nám nepředkládá, co je dobré a co špatné, nesoudí tím černobílým způsobem, který většina lidí přijímá, aniž by se hlouběji zamýšlela nad příčinou a následkem veškerého dění kolem nás.
Je to příběh o individualitě lidské duše. Potřeba hlubšího zamyšlení, jež na nás dýchá z každé stránky, je navíc umocněna způsobem, jakým je tato kniha napsaná. Dej rozdělený do krátkých kapitol, je vždy popsán dvakrát, jednou z pohledu Beáty, podruhé z pohledu Tomáše. Doporučuji všem, kteří jsou někdy trochu zmateni z toho, co se kolem nich děje.


04.03.2005
Martina ŠalatiováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 1,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Tušení o lidské duši
Český lékař MUDr. Miroslav Plzák, CSc. psychiatr, zaměřující se především na poruchy partnerských vztahů, dramatik, spisovatel, televizní scénárista se narodil v roce 1925, v roce 1959 nastoupil na ...
(2) Impresiva dechutaje
(3) Nejkrásnější řecké báje a pověsti
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům