80 %

Webb, Stephen - Kde tedy všichni jsou?

Více informací k této knize najdete v detailu
Ve druhé půlce května roku 1950 probíhala v USA okurková sezóna, kromě mizejících popelnic v New Yorku byly jediným rozptýlením občanů zprávy o létajících talířích, které poprvé pro tisk "viděl" Kenneth Arnold 24. června 1947. Tímto bujným intelektuálním kvasem se probíral v Los Alamos také konstrukční tým vodíkové bomby, alespoň cestou na oběd a na něm. Osádka stolu ve složení Edward Teller, Herbert York, Emil Konopinski a Enrico Fermi zjevně tvořila nadkritické intelektuální množství a bylo proto jen otázkou (nukleačního) času, než se Fermi řečnicky zeptal: "Kde tedy všichni jsou?", čímž myslel právě ty ufony, co kradou popelnice.

Jedenáct let po té radioastronom Frank Drake uspořádal radioastronomickou konferenci, kde poprvé použil odpověď na Fermiho dotaz formou rovnice (Drakeovy, jak jinak). O dalších 52 let později rozborem tohoto prostého dotazu Stephen Webb vyplnil cenami ověnčenou knihu, která byla recenzována dokonce i v jedné z Mek vědecké literatury, časopisu Science.

Webb musí být vskutku obdivuhodným člověkem. Považte, knihu napsal v domě se šesti vlastními dětmi, a to v době, kdy ve střední Evropě lidé úpí, že jim čas a síly k práci seberou jejich pouhé dvě ratolesti! A nejen to, do knihy vtěsnal nejen tradiční všehochuť poznání od astronomie po biologii zalité hojným užitím selského rozumu, ale též nadstandardní dávku odkazů na vědeckofantastickou literaturu a neotřelou dávku historek o slavných.

Především, úhelný Fermiho dotaz pramenil z jeho všeobecné tendence dávat u zkoušek komplexní dotazy na kvalifikovaný úsudek: Kolik je v Chicagu ladičů pian? Kolik atomů z posledního výdechu Julia Cézara jste právě vdechli? Dovedu si živě představit tu rozkoš, chodit k němu na zkoušky! Dalším, koho moc hezky propral byl John von Neumann, mezi kolegy známý pod přezdívkou Good-Time Johny jako kalič non plus ultra, jehož intelektuální schopnosti neutopily ani galony lihovin, které do sebe dokázal nalámat. Pravda, diskutovat svedl, řídit už ne a jedné křižovatce se dokonce říkalo von Neumannova...

Ale dosti klepů osobních, pojďme pomlouvat rovnou celé národy! Prvé z padesáti řešení, které Webb k řešení Fermiho otázky a tedy i k existenci mimozemšťanů shromáždil se jmenuje: Jsou tady a říkají si Maďaři. Připomeňme, že i Barabási líčil vědecký svět jako vnitromaďarskou záležitost a množství Maďarů mezi prvoligovými vědci první poloviny 20. století je spektakulární. Pokud by vám to stále nebylo jasné, tak John von Neumann se před odchodem do USA košer jmenoval János Neumann.

Ale nesmějme se příliš brzy, 14. řešení je uvedeno českým příslovím: "Všude dobře, doma nejlíp." To už ale jinde jsme, je to jiná kapitola: Oni existují, ale ještě s námi nekomunikovali, která shrnuje výmluvy typu: hvězdy jsou daleko, času je málo, mně se nikam nechce, ještě si dohraji tuhle hru (s rozvojem internetu je stále jasnější, že je mnohem jednodušší si vzdálené kraje nasimulovat než do nich cestovat); já jsem volal, ale oni mě neslyšeli či já jsem poslouchal, ale oni nevolali. Je to zábavné, v průběhu je vyložen warpový pohon, je ukázáno, kolik oblíbených opakovaných rozumů jsou bláboly anebo poukázáno na fakt, že vysílání se stěhuje z terestrických vysílačů do kabelů, takže rádiově tichneme, což byla i pro autory sci-fi před 20 lety představa zcela absurdní. Tato část je nejbohatší, obsahuje 21 řešení.

O tom, jak hluboká je Webbova erudice svědčí i řešení, že je lépe být zticha, než být sněden nebo pro zábavu pobit. Jen je mi otázkou, proč by mělo být mistrovství v etice, náboženství nebo umění důležitější než v technice - prakticky všechny známé příklady ukazují, že mistrovství v kterémkoli z těchto odvětví vede k nesnesitelným životním podmínkám. Kdo tomu nevěří, ať se odstěhuje do Afghánistánu nebo ať si postaví pyramidu.

Část první přibližovala v duchu prvého uvedeného, že mimozemšťané už tady jsou, ale už od Maďarů vidíme, že tomu Webb nevěří a nechce tuto radost dopřát ani jiným. Celkem to je 8 řešení.

Poslední část pak shromažďuje důkazy, proč by jiný život ve vesmíru existovat neměl. Vlastně se jedná o důkaz statistický - nepravděpodobnostní. Vzhledem ke množství scifistických odkazů v knize bychom však neměli zapomenout na opoziční zeměplošskou ideu, že jevy s pravděpodobností výskytu jedna k miliónu se stávají v 9 případech z 10! To bychom se však vzdálili autorovu padesátému eklektickému řešení: Existovat mohou, ale pravděpodobnost je tak nízká, že je efektivně nulová. Jsme sami.

Zatímco druhá kapitola vrcholí úvahami o perkolacích a výzkumy pomocí vesmírných sond, část třetí - neexistují - je podstatně více biologická. Kromě široké palety vesmírných záležitostí typu vzniku planet jsou vyloženy rozsáhlé partie molekulární biologie a zmíněny franknštajnovské pokusy s hmyzíma očima u myší, nebo přirozeně vzniklé organismy užívající pravotočivé aminokyseliny.

Zásadní jsou mnohé postřehy roztroušené porůznu v textu: V době, kdy Abraham Darby začal v Ironbridge používat k tavení železa namísto dřevěného uhlí koks, v Číně rušili staleté hutě, protože už jim přišly zbytečné. Kromě argumentu pro teorii, že národu je nejnebezpečnějším škůdcem jeho vláda, je to též příklad mnohem obecnější evoluční zákonitosti shrnuté v bonmotu: Vaším evolučním nepřítelem není lev, ale člověk, který se jím nenechá sežrat.

Webbova kniha představuje zábavné a kreativní čtení, které intelektuálně nabudí. Není sice přelomová, ale není ani kompilátem starších titulů na trhu. V oblasti pátrání po Fermiho otázce není zcela pionýrská, ale tento bonbónek byste bez ní asi těžko nalezli.

Vydala Paseka v roce 2008.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31169 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Čarodějnický slabikář
(2) Kognitivní terapie a emoční poruchy
(3) Bláznivé samolepky - Duchové; Příšerky
Poutavější obálku mají určitě Příšerky, chobot na nás na "titulce" vystrkuje modrá příšerka se zelenými vlasy. Na každé stránce se seznámíte s jednou příšerkou, jejím popisem a vlastnostmi. Tento ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům