70 %

Wells, Spencer - Adam a jeho rod

Více informací k této knize najdete v detailu
Genetická odysea člověka z nitra Afriky do celého světa stopovaná dle naší genetické výbavy (zejména mateřské mtDNA a otcovského chromozómu Y) s přihlédnutím k archeologii, lingvistice a historii vůbec. Takto by se ve stručnosti dala charakterizovat kniha Spencera Wellse. Jak už máte z prokliku možnost vidět, je doplňkem či spíše souběžným vyjádřením dokumentárního filmu.

Čtenáři se dostane náhledu na vývoj člověka, jeho rozšíření po světě, tahanic vědců kolem toho a vkusné zakomponování kulturních náležitostí do "genetického" vývoje lidského rodu. Zdá se, že starý spor příroda versus kultura byl pro důkladné zaklesnutí soupeřů do sebe nahrazen smírným sjednocením ukazujícím význam obou. Wells uvádí několik zajímavých příkladů, jak naše místní, kulturou podmíněné chování ovlivňuje naši genetickou výbavu.

Jeden druh (DOC) je ukázka z úvodu knihy, která přibližuje nejen styl, ale též vypichuje jedno velké autorovo téma - nesmyslnost rasismu. V závěru pak Wells píše, že rasy patrně vznikly před 30,000 lety, za poslední doby ledové. Nicméně perné chvilky způsobí i nepřátelům "bílého muže" konstatováním, že 30% amerických černochů je z hlediska chromozómu Y bělochy.

Zde je možná vhodné zmínit něco technických detailů: Původ jednotlivých národností se doposud vyvozuje z mitochondriální DNA nebo z chromozómu Y. U obou se využívá toho, že tato genetická informace při tvorbě pohlavních buněk nerekombinuje, takže mtDNA dětí je totožná s mtDNA matky a ta půlka chromozómu Y, která z něj dělá Y, je stejná u otce, jako u jeho synů. Samozřejmě až na mutace, ale o těch víme, že nastávají sporadicky. Ostatně mutace přímo ve funkčních genech obou zmiňovaných úseků DNA nám spolehlivě zajistí, že jejich nositelé se nebudou dále šířit (protože umřou). To, co pátrači po původu lidstva sledují, jsou mutace v odpadní DNA, která tvoří výplň mezi geny a opravné mechanismy organismu nechává chladnými.

V této souvislosti nelze nezmínit Sykesovu knihu Sedm dcer Eviných, která rozebírala šíření lidí z hlediska mtDNA. Milovníky subtilních vědeckých jinotajů jistě pobaví zcela rozdílný výklad příspěvku Luigiho Lucy Cavalliho-Sforzy k původu současných Evropanů. Wells byl postdoktorandem na jeho pracovišti, zatímco Sykes svými měřeními vyvrátil jeho teorii demické fúze.

Co se dá Wellsovu Adamovi vytknout, jsou biblické konotace mitochondriální Evy a chromozomálního Adama, viz tento rozhovor v angličtině. Přece jen bychom si měli uvědomit, že i v současném několikamiliardovém lidstvu je jen několik desítek mitochondriálních klanů. Nehledě na to, že jsme i potomky těch žen, které porodily jen syny, a tudíž jejich mtDNA s těmito syny odešla ze světa. Nadto by případná mitochondriální Eva byla takovou krutou hříčkou osudu jako cimrmanovský hrabě Milunič - 80,000 let by musela žít (u stolu i v loži) s opicemi.

Výzkumy diverzity mikrosatelitů na chromozómu Y totiž ukazují, že nejstarší předek současných mužů po meči žil před 59,000 lety, zatímco ona prabába Eva před 150,000.

Jiným Wellsový problémem je otevřeně říci, že dnešní lidé žijí mimo jiné proto, že různí staří lidé a stará zvířata vymřeli jejich zásluhou. Stále opakovat, že zbývající Homo erectus, neandrtálci, mamuti a velcí savci obou Ameriky vymřeli ve stejné době, jako se tam objevil Homo sapiens, buď náhodou nebo proto, že jim tento toliko zabral zdroje a zabiti byli až přírodním výběrem je alibismus pro amerického, politicky korektního čtenáře. Potom už mohl rovnou napsat, že u Wound Knee 7. kavalérie toliko ukrátila trápení přírodním výběrem zahubených Indiánů.

Neandrtálce Wells připravil i o jejich poslední výkřik châttelperronienskou kulturu, která ukázala, že neandrtálcům nechyběly schopnosti, ale pár tisíc let klidu a babičky. Neandrtálci umírali v předdůchodovém věku a dobrá rady si proto museli předávat už v produktivním věku, což jak každý rodič ví, k ničemu dobrému nevede.

Klid a čas jsou však devizy, kterých se málokomu dostane. Kupříkladu manštinou hovořilo v roce 1874 12,000 lidí a po sto letech umřel poslední a z jejich jazyka se stala trofej výstředního kroužku akademiků. Wells rozebírá ještě několik podobných témat ve stylu, jež do populární literatury uvedl Jared Diamond.

Po možná až příliš přísné kritice (neberte to tak, my češi umíme číst mezi řádky) ocitujme autorův vzkaz z poslední kapitoly: Bitvy aktivistů proti globalizaci jsou předem ztracené. Nenapravitelné snílky kniha poučí, proč je tomu tak a za jakých podmínek by tomu tak být nemuselo.

Vydalo Dokořán a Argo v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Diktatury v rukavičkách?
(2) Encyklopedie mystiky V.
(3) Osm světel
Knihu sepsal původně Leo Pavlát ještě jako "podvratný sionistický živel" před rokem 1986 pro cizojazyčná vydání v Artii. V roce 1992 vyšla pohádkově upravená verze a konečně nyní rozšířená a ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům