80 %

Williams, Sean; Dix, Shane - Ztracené slunce

Více informací k této knize najdete v detailu
Román Ztracené slunce, pod kterým je podepsaná autorská dvojce Sean Williams a Shane Dix , už na první pohled lze považovat za klasické hard science fiction. Nejen z textu anotace na zadním přebalu, ale i při pohledu na závěrečný dodatek knihy, kde je velmi obsáhle popsaná historie Společenství států a dopodrobna vypsaný slovníček pojmů, jsem ...

Román Ztracené slunce, pod kterým je podepsaná autorská dvojce Sean Williams a Shane Dix , už na první pohled lze považovat za klasické hard science fiction. Nejen z textu anotace na zadním přebalu, ale i při pohledu na závěrečný dodatek knihy, kde je velmi obsáhle popsaná historie Společenství států a dopodrobna vypsaný slovníček pojmů, jsem román námětově tipoval do skupiny, abych tak řekl startrek-starwarského typu. Velká galaktická říše, mnoho různých lidských a pololidských ras s exotickými vlastnostmi, kladní bojovní hrdinové, prostě všechno, na čem jsou založené příběhy ze Star Treku či Star Warsu. K tomu oba autoři nemají moc daleko, protože největší úspěch (aspoň podle webu Amazon.com) sklidili za knížky právě ze seriálu Star Wars. Musím se přiznat, že ani jeden z těchto kultovních seriálů mne neuchvátil. Prostě nezáživně a monotónně se opakující klasické příběhy space opera. Z toho důvodu jsem k tomuto dílu přistupoval s jistým despektem. Ale na druhou stranu mne o opaku přesvědčovaly právě ohlasy čtenářů na Amazonu, které byly pro tento a další díly z trilogie Evergence více než pozitivní.
Děj románu se odehrává ve vzdálené budoucnosti, kdy lidstvo kolonizovalo desítky planet a hvězdných soustav, a vytvořilo tzv. Společenství států, velké galaktické impérium, které je neustále v pohybu, kde pohraničí stále vře v lokálních válkách o odtržení. Nejagresivněji se momentálně chová říše Dato Bloc. Proti ní se obrátila pozornost armády SS, a vymyslela tajný, těžce konspirační plán, ve kterém důležitou roli hraje komodor Morgan Rocheová ze zpravodajské služby SS. Ta jako hlavní hrdinka prochází celou trilogií. Sympatická komodor Rocheová v sobě spojuje charakter typického vojáka, řádně plnícího rozkazy, a člověka, vlastně ženy, která musí v krizových situacích zapnout i prosté logické uvažování. Její úkol spočívá v transportu super tajné UI (umělé inteligence) na ústředí SS zpravodajské služby, ke které je připoutaná řetězem a familiérně jí říká Pikslo. Ale při průletu kolem trestanecké planety Sciacca je jejich kosmická loď ze zálohy napadena bitevníky Dato Blocu. Loď byla zničená a Rocheová jako jediná se spolu s tajemným neznámým Adoni Canem záhadným vesmírným trosečníkem, zachráněným těsně před napadením raketami Dato Blocu spasí maskovaným přistáním na Sciaccai. Posléze zjistí, že vláda planety kolaborovala s útočníky a nelze u ní hledat ochranu. Nezbývá jí nic jiného, než se spojit s rebely, osvobozeneckým hnutím bývalých trestanců, kteří proti místní vládě, defacto vládě SS, vedou už řadu let partyzánskou válku. Oba týmy si můžou být navzájem prospěšné. Jedinou třecí plochou je záhada jménem Adoni Cane. Z něho se vyklubal velmi chladný a tvrdý bojovník-zabiják, z něhož mají obavy obě strany.
Tento sci-fi příběh v sobě kombinuje nejen válečnou tématiku, ale i špionážní prvky. Díky tomu děj obsahuje mnoho záhad a konspiračních tajemství a u mne, jako milovníka špionážních románů, kniha získala body navíc. Autoři dovedně zvládají svoji práci, podle mne je to dokonale profesně napsaný příběh, typický pro akční knihy. Jediné, v čem by se mohli zdokonalit, je eskalace napětí. Jejich styl dokáže táhnout, ale možná se dala najít vhodnější slova, aby čtenáře opravdu děj napnul. Něco takového, jako u mne v poslední době evokovaly romány nejprodávanějšího autora současnosti Dana Browna Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni. Myslím, že čtenář za cenu 249,- Kč (a to není málo) dostane odpovídající kvalitu. Doufejme jen, že kniha se prodejně ujme a nakl. Návrat vydá i zbývající dvě části The Dying Light a A Dark Imbalance.


29.04.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kdo zdědil hvězdy
(2) Šťastný Per
(3) Cesta Pražským kruhem
Zkuste se na chvíli zastavit a uvědomit si minulost kolem vás. Pokud nemáte na zastavení čas, otevřete knihu Cesta pražským kruhem pražského rodáka Dana Hrubého od nakladatelství XYZ a začněte číst. ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům