80 %

Wilson, Paul F. - Pevnost

Více informací k této knize najdete v detailu
Je to přesně deset let, co se poprvé na českém trhu objevila kniha Pevnost (The Keep) amerického autora Francise Paula Wilsona. Nic neříkající obálka v sobě skrývá jeden z nejpopulárnějších hororových příběhů tehdejší, a myslím, že můžeme říct i dnešní doby. Hlavním netvorem příběhu je upír, a tak se nemůžeme divit, že děj se odehrává v rumunských ...

Je to přesně deset let, co se poprvé na českém trhu objevila kniha Pevnost (The Keep) amerického autora Francise Paula Wilsona. Nic neříkající obálka v sobě skrývá jeden z nejpopulárnějších hororových příběhů tehdejší, a myslím, že můžeme říct i dnešní doby. Hlavním netvorem příběhu je upír, a tak se nemůžeme divit, že děj se odehrává v rumunských Alpách. Kde jinde by se lépe vyjímal upíří horor. Atraktivita a hrůzostrašnost drákulovského příběhu je znásobena i dobou, ve které se odehrává. Začala druhá světová válka, německá neporazitelná armáda si podmaňuje Evropu, a vojska SS začínají důsledně uplatňovat rasovou čistotu a definitivní řešení židovské otázky.

Kapitán wehrmachtu Woermann je pro vládnoucí nacistickou elitu nepřijatelný jedinec opovrhující jejich politikou. Je proto vyslán se svojí jednotkou do zapadlého průsmyku Dinu v rumunských horách, kde ve staré pevnosti má hlídkovat. Tento nudný úkol se už během první noci změní v děs a hrůzu. Někdo, nebo něco, každý večer brutálně zavraždí jednoho vojáka. Mezi vojáky zavládne panika, která vyústí v žádost na vrchní velení o pomoc. Pomoc přijde v postavě majora SS Kaempffera a jeho elitního einsatzkomanda, vycvičeného v koncentračních táborech. Autor se už od začátku snaží osvětlit základní rozdíly mezi mentalitou vojáků wehrmachtu a fanatických jednotek SS, možná až příliš okatě, kdy zobrazuje Woermanna jako tvrdého vojáka vyznávajícího klasikou prušáckou vojenskou výchovu, a majora Kaempffera naopak jako zbabělce, který je frajer jen před bezbrannými civilisty. Ale pro základní příběh je to irelevantní. Zlo, které vládne v pevnosti, je má všechny za cizáky, a zabíjí Němce bez rozdílu. V tom je sympatické. Němci nemohou zbaběle opustit pevnost, to by zničilo nejen kariéry důstojníků, ale ztratili by i tvář před podřadnými Rumuny. Zběsile hledají klíč k záhadě, a tak najdou stopu na profesora historie Cuza, který jezdil často k pevnosti a znal její dějiny víc než kdo jiný. Ale tento už artritidou zničený stařec je žid. Nakonec ho s jeho dcerou Magdou deportují do pevnosti a přinutí ke spolupráci. Stařec odhalí roušku tajemství a zjistí původce zla, i když to celý život považoval za nemožné.
Román Pevnost splňuje klasickou představu hororu. Zlá , mocná bytost mimo naše chápání, krvavé scény a napínavý děj. Ale musíme říct, že jde o skvěle vypracovaný příběh. Nelze ho srovnávat s principem hrůzy Stephena Kinga. Wilson používá více emocionálních výrazových prvků, tedy prvků, kterým se snaží King vyhnout. Ale zase jsou vhodně voleny, a příběhu s rychlým dějovým spádem neubližují. Jen možná milostné sentimentality ve vztahu Magdy a tajemného cizince, který je něco jako pradávný zabíječ upírů, v závěru knihy jsou přehnaně dlouhé. Jak jsem už řekl, kniha má rychlý děj, spoustu překvapivých zvratů, a proto se nedivte, když ke konci knihy zjistíte, že nejde vlastně o upíří horor, protože Zlo není vlastně upír v takové podobě, v jaké si Evropa traduje už od nepaměti.

Knihu už asi v žádném knihkupectví neseženete, ale celkem často se vyskytuje v antikvariátech. Určitě stojí za přečtení. Když jsem se k ní po několika letech opět vrátil, byl jsem překvapen, jak mne dokáže znovu vtáhnout do děje.


11.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Wilson, Paul F. - Pevnost (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 29. Z toho průměrné hodnocení: 2,41.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kardinál z Kremlu
(2) Cestujeme s krtkem
Cestujeme s Krtkem je kniha většího formátu, stránky nejsou číslované, textu je v knize málo, jen pro upřesnění místa kde se Krtek nachází nebo k zadání úkolu. Knížka je brožovaná, ale zato hojně ...
(3) Hlídač č. 47
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům