90 %

Žamboch, Miroslav - Koniáš - Konec vlka samotáře

Více informací k této knize najdete v detailu
"Miluji příběhy. Existují dobré a špatné příběhy, žádné jiné dělení není podstatné.": je citát Miroslava Žambocha, skutečné celebrity na poli české fantastiky. A podle prodejnosti knih a všeobecného zájmu o jeho dílo a osobu jde vidět, že on patří mezi ty autory, kteří vytvářejí jen ty první, tedy dobré příběhy. "Koniáš - konec vlka samotáře" ...

"Miluji příběhy. Existují dobré a špatné příběhy, žádné jiné dělení není podstatné.": je citát Miroslava Žambocha, skutečné celebrity na poli české fantastiky. A podle prodejnosti knih a všeobecného zájmu o jeho dílo a osobu jde vidět, že on patří mezi ty autory, kteří vytvářejí jen ty první, tedy dobré příběhy. "Koniáš - konec vlka samotáře" patří sice k nejnovějším literárním počinům Žambocha, ale postava Koniáše patří už mezi staré známé. Setkáte se s ním už v v dílech jako "Na ostří čepeli", nebo "Ostří oceli". Jak předznamenává podtitul knihy - konec vlka samotáře - jedná se o osudy už staršího, a trochu už přece jen unaveného Koniáše. Koniáše, který už by se snad mohl usadit, založit rodinu, prožít normální zbytek života, ale ... jak se píše na konci tohoto příběhu: "Mohl jsem se vrátit, odjet sám, odjet s Annemari. Mohl jsem ..." Už roky se potloukám světem jako vlk samotář, jako ochránce, bojovník i nájemný vrah, prostě jako člověk, který se snaží přežít. Vysoký podsaditý muž, jehož tvář skvěle dokáže zakrýt jakékoliv pohnutí emocí, tvář tak zjizvená bojem, že i okolí mu říká Oškliváku. Tedy okolí, které si to může dovolit, nebo má odvahu vypustit to z úst. Proto představa usedlého stárnoucího muže, i když po boku krásné, mladé a milující ženy, nemůže nic změnit na jeho samotářské mentalitě.
Příběh začíná jako většina Koniášových dobrodružství - v hospodě. Místě, kde typy jako on hledají práci a spolubojovníky. Po ničem konkrétním nejde, ale když vám před očima zabije neznámý odstřelovač krásnou dívku, která v roli kurýra vám má zrovna předat zprávu, i typem jako je Koniáš to trochu pohne. A tak se vydává po stopách intrikánů a zabijáků, kteří na povel samotného hamižného císaře potřebují do svých spárů moci připojit i jinak nedůležitou zemi hraběte Daska. I když jejich plán už téměř vyšel, nepočítali určitě s příchodem Koniáše a kapitána Valera, oddaného služebníka hraběte Daska, který se svojí jednotkou musí císařovi plány zhatit. Boj tedy může začít, v tom je Žambochův Koniáš dokonalý, scény zápasů věrohodné a hlavně hrdina není nezranitelný. Jen ten konec možná Koniáše trochu zaskočí.
Těžko říct, proč jsou jeho příběhy tak čtivé a čtené. Miro Žamboch má dar vypravěče. Stejně jako např. King, prostě to z něj snad samo leze. Jeho příběhy jsou sice klasické fantasy, ale přitom odlišné. Žambochovi postavy jsou z říše fantasii, ale jsou jako osobnosti naprosto realistické. Nejsou to obvyklé charaktery z fantasy, tedy buď dobrý nebo zlý hrdina. Jak už řekl známý kanadský spisovatel fantasy Steven Erikson: "Svět není jednoduchý. Dobří hoši dělají někdy zlé věci, zlosyni naopak i dobré skutky."
Kromě skvělého příběhu, který neznalé Žambocha překvapí, všechny ostatní určitě překvapí formát knihy. Tato kolibříčí knížečka (8,5 x 9,5 cm) patří do nové edice nakl. Triton nazvané Mini knihy. 128 stran malého písma (jak poznamenal jeden čtenář, Triton by k tomu měl dodávat i lupu) za neuvěřitelných 69,- Kč s černobílými ilustracemi Tomáše Profanta. V edici už vyšla i novela br. Strugackých "Podrobnosti o životě Nikity Voroncova" a na září 2005 se chystá další Žambochova knížka "Jennifer - důl Quake".


02.06.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 18. Z toho průměrné hodnocení: 1,94.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31065 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Nářek ze tmy
(2) Vosí továrna
(3) Mayday
Mayday je román ze staré školy britského humoru. Jméno jeho autora, Jonathana Lynna, není příliš známé, ale je to spoluautor legendárních sitkomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. V jeho ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům