90 %

Žamboch, Miroslav - Koniáš - Konec vlka samotáře

Více informací k této knize najdete v detailu
"Miluji příběhy. Existují dobré a špatné příběhy, žádné jiné dělení není podstatné.": je citát Miroslava Žambocha, skutečné celebrity na poli české fantastiky. A podle prodejnosti knih a všeobecného zájmu o jeho dílo a osobu jde vidět, že on patří mezi ty autory, kteří vytvářejí jen ty první, tedy dobré příběhy. "Koniáš - konec vlka samotáře" ...

"Miluji příběhy. Existují dobré a špatné příběhy, žádné jiné dělení není podstatné.": je citát Miroslava Žambocha, skutečné celebrity na poli české fantastiky. A podle prodejnosti knih a všeobecného zájmu o jeho dílo a osobu jde vidět, že on patří mezi ty autory, kteří vytvářejí jen ty první, tedy dobré příběhy. "Koniáš - konec vlka samotáře" patří sice k nejnovějším literárním počinům Žambocha, ale postava Koniáše patří už mezi staré známé. Setkáte se s ním už v v dílech jako "Na ostří čepeli", nebo "Ostří oceli". Jak předznamenává podtitul knihy - konec vlka samotáře - jedná se o osudy už staršího, a trochu už přece jen unaveného Koniáše. Koniáše, který už by se snad mohl usadit, založit rodinu, prožít normální zbytek života, ale ... jak se píše na konci tohoto příběhu: "Mohl jsem se vrátit, odjet sám, odjet s Annemari. Mohl jsem ..." Už roky se potloukám světem jako vlk samotář, jako ochránce, bojovník i nájemný vrah, prostě jako člověk, který se snaží přežít. Vysoký podsaditý muž, jehož tvář skvěle dokáže zakrýt jakékoliv pohnutí emocí, tvář tak zjizvená bojem, že i okolí mu říká Oškliváku. Tedy okolí, které si to může dovolit, nebo má odvahu vypustit to z úst. Proto představa usedlého stárnoucího muže, i když po boku krásné, mladé a milující ženy, nemůže nic změnit na jeho samotářské mentalitě.
Příběh začíná jako většina Koniášových dobrodružství - v hospodě. Místě, kde typy jako on hledají práci a spolubojovníky. Po ničem konkrétním nejde, ale když vám před očima zabije neznámý odstřelovač krásnou dívku, která v roli kurýra vám má zrovna předat zprávu, i typem jako je Koniáš to trochu pohne. A tak se vydává po stopách intrikánů a zabijáků, kteří na povel samotného hamižného císaře potřebují do svých spárů moci připojit i jinak nedůležitou zemi hraběte Daska. I když jejich plán už téměř vyšel, nepočítali určitě s příchodem Koniáše a kapitána Valera, oddaného služebníka hraběte Daska, který se svojí jednotkou musí císařovi plány zhatit. Boj tedy může začít, v tom je Žambochův Koniáš dokonalý, scény zápasů věrohodné a hlavně hrdina není nezranitelný. Jen ten konec možná Koniáše trochu zaskočí.
Těžko říct, proč jsou jeho příběhy tak čtivé a čtené. Miro Žamboch má dar vypravěče. Stejně jako např. King, prostě to z něj snad samo leze. Jeho příběhy jsou sice klasické fantasy, ale přitom odlišné. Žambochovi postavy jsou z říše fantasii, ale jsou jako osobnosti naprosto realistické. Nejsou to obvyklé charaktery z fantasy, tedy buď dobrý nebo zlý hrdina. Jak už řekl známý kanadský spisovatel fantasy Steven Erikson: "Svět není jednoduchý. Dobří hoši dělají někdy zlé věci, zlosyni naopak i dobré skutky."
Kromě skvělého příběhu, který neznalé Žambocha překvapí, všechny ostatní určitě překvapí formát knihy. Tato kolibříčí knížečka (8,5 x 9,5 cm) patří do nové edice nakl. Triton nazvané Mini knihy. 128 stran malého písma (jak poznamenal jeden čtenář, Triton by k tomu měl dodávat i lupu) za neuvěřitelných 69,- Kč s černobílými ilustracemi Tomáše Profanta. V edici už vyšla i novela br. Strugackých "Podrobnosti o životě Nikity Voroncova" a na září 2005 se chystá další Žambochova knížka "Jennifer - důl Quake".


02.06.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 18. Z toho průměrné hodnocení: 1,94.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dubnová čarodějka
(2) Na jih od hranic, na západ od slunce
Haruki Murakami si u nás získává stále větší popularitu, naposled v Česku vyšla jeho kniha Kafka na pobřeží a ještě před ní světový bestseller Norské dřevo, poté právě Na jih od hranic, na západ od ...
(3) Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům