70 %

Zarate, Oscar; Appignanesi, Richard - Seznamte se... Freud

Více informací k této knize najdete v detailu
Freude, Freude, Freude, už na Tebe došlo! Po všech těch Junzích, Kafcích, Nietschech a Platónech došlo na toho, na kterého zákonitě dojít muselo, protože na Freuda vždycky dojde. Ať se to komu líbí nebo ne.

Freud se narodil v Příboře. Mají tam Freudovo muzeum a mají tam Freudův pomník (odroluj níže) i Freudův rodný dům. Každý to ví, dokonce i Rakušané to přiznávají, jen autor Richard Appignanesi, respektive překladatelka Hana Loupová, se nám pokouší nakukat, že to bylo ve Stříbře. [Je vůbec na Moravě nějaké Stříbro?] Vzhledem k tomu, že Příbor je německy Freiberg (nebo Freiburg), zatímco Stříbro poněmčeně je Mies, napadá mě jediné možné vysvětlení: freudovský přececk (košer "chybný výkon v řeči"; str. 72). Příbor je v lepším případě stříbrný a zároveň je typickým případem "freudovského symbolu" (str. 67) - v tomto případě zjevného předmětu umožňujícího pronikání, čili penisu. Stříbro tedy můžeme chápat jako vzorovou ukázku vytěsnění (str. 68), neboť na metaúrovni bychom Příbor mohli chápat jako příbor, čili jako penis, a to by vypadalo, že překladatelka pořád myslí na sex a že je teda, genderově vzato, chlap, což by bylo hanba. Anebo už to tak psal Appignanesi, v tom případě se překladatelce omlouvám za chlapa a vymyslím nějaké jiné uvěřitelné řešení.

I druhá věta je perla: Freudovi předkové byli Židé. Kulantní, neomylné, politický korektní, vhodné do městské káznice i na besídku Ku-Klux-Klanu. Kdo by to byl čekal, že se židovské matce a židovskému otci nenarodí bohatý hrabě Milunič, ale docela obyčejný malý Freud? A Čechům se vyčítá xenofobie...

Ale když si vytrhnete první stránku nebo alespoň horní část, tak máte celkem příjemný komiks o Freudovi s opravdu pekelnými obrázky Oscara Zarateho. Popravdě řečeno, ono to není zas taková dřina, ilustrovat výroky jako: Nedokončený vývoj sexuálního cíle může vést k fixačním touhám po neobvyklých a dílčích objektech, nebo sexuální praktiky často zahrnují užití ... úst a řitního otvoru. Zvláště když umíte kreslit.

Na publikaci tohoto druhu je vlastně úvod do dobové situace ve Vídni i německo-jazyčného vědeckého světa překvapivě hluboký, ale i přehledný. Antisemitismus se svými kořeny v neutěšené sociální situaci a jeho následky ve formě etnických zaměstnání pro Židy. Freud se namísto vědcem stává medikem a absolvuje kolečko: Kokain a Koller, Charcot a hysterie a nakonec i první nešťastné pokusy Josefa Breuera s "léčbou mluvením". Spolu s ním napsal Freud v roce 1895 knihu Studie o hysterii, ale sexuální myšlenky v pozadí hysterie Breuera bezpečně vyděsí a vzdálí Freudovi.

Dalším Freudovým veřejným podpůrcem se stává berlínský ušní a nosní specialista Fliess. Poznamenejme, že sám razí teorii, podle níž jsou choroby - zejména ty pohlavní - vyvolány porušením nosní sliznice. Freud marodí, má migrény, těžkou neurózu a živí početnou rodinu i příbuzenstvo. V roce 1896 umírá Freudův otec, avšak z jeho osobní krize pro svět vzešla kniha Výklad snů.

Skrze komiksový příběh jedné neurózy a podobně vyobrazené Oidipovy patálie dojde čtenář ve dvěma zásadním objevům Výkladu snů:

  1. Rozluštění významu snů - obecně řečeno, "všechny sny představují ukojení touhy".
  2. Působení snů poskytuje systematické informace o nevědomí.

Již výše zmíněné termíny vytěsnění, snový symbol a nevědomí čtenáře přivedou k nejpopulárnější části Freuda shrnutých v jeho Třech úvahách o sexuální teorii. Po rozlišení sexuálního a pohlavního, jakož i rozmnožování a slasti, jsou rozebrána stadia psychosexuálního vývoje, orální, anální a falické. Posledně jmenované je ilustrováno Případem malého Hanse - jedním z ilustrátorských vrcholů knihy. Čtvrté, latentní stádium, vede k zdánlivému vymizení pohlavního pudu a autor jej využije k uvedení Freudových odpůrců a Freudovy třetí revoluce.

Případ Krysího muže připomene, že neurotik místo vzpomínání opakuje, k čemuž se autor po historicko-ideologické vsuvce ohledně Psychoanalytické společnosti opět vrátí v ilustraci využití přenosové neurózy. Pokud k přechodu nedochází, psychoanalytická metoda, na přenosu založená, nefunguje. Pak Freud hovoří o abnormální narcismu. A vlastně by se také slušelo poznamenat, že ona "vsuvka ohledně Psychoanalytické společnosti" má dvacet stran a seznámí čtenáře o sblížení a vzdálení Freuda s Jungem, s Freudovou cestou do USA i s jeho teorií totemismu.

Následující krušná léta 1. světové války vedou k rozvoji teorie pudu smrti, opaku pudu života. Thanatos se začíná velmi důkladně zabývat freudovou rodinou, umírá jeho dcera i její syn, on sám při operaci rakoviny přichází o horní čelist a pravou část patra. Posledních 16 let života trpí s protézou bolestmi, narušením sluchu, řeči i příjmu potravy.

Ve stejném roce, ve kterém přichází o čelist, navrhuje Freud nový dynamický model mysli, založený na hierarchii id, ego a superego. Zmíněn je Freudův názor na náboženství: Freud byl nepřítelem všech náboženství. Nevkládal žádné naděje do "vědomí" založeného na potlačené části osobnosti. Věřil v rozum a vědeckou analýzu.

Posledních několik stránek věnovaných nástupu Hitlera k moci patří k dalším vrcholům knihy. Ještě v březnu 1938 dokázal Freud silou pohledu vyhodit rabující komando SA z bytu. V červnu 1938 i on prchá do Londýna, kde 23.9. 1939 umírá.

Pochopitelně, že dnes již máloco z Freudových názorů platí, mnohé bylo ostatně zpochybněno již za jeho života. Stále však platí, že svět po Freudovi nebude nikdy stejný, jako byl před ním. Kniha obsahuje výkladový slovníček a odkazy k dalšímu studiu. Sebrané Freudovy spisy česky vydává Psychoanalytické nakladatelství.

Vydal Portál v roce 2004. Psáno pro rubriku Universum Neviditelného psa v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?
(2) Zapomenutý muž
Robert Crais se narodil v Louisianě, ale dnes žije se svou manželkou a dcerou v Los Angeles, ve městě, o němž tak skvěle a zasvěceně píše. Jeho knihy: L. A. rekviem, Tajemná řeka, Poslední ...
(3) Proč se klepou řízky
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům