70 %

Zarate, Oscar; Appignanesi, Richard - Seznamte se... Freud

Více informací k této knize najdete v detailu
Freude, Freude, Freude, už na Tebe došlo! Po všech těch Junzích, Kafcích, Nietschech a Platónech došlo na toho, na kterého zákonitě dojít muselo, protože na Freuda vždycky dojde. Ať se to komu líbí nebo ne.

Freud se narodil v Příboře. Mají tam Freudovo muzeum a mají tam Freudův pomník (odroluj níže) i Freudův rodný dům. Každý to ví, dokonce i Rakušané to přiznávají, jen autor Richard Appignanesi, respektive překladatelka Hana Loupová, se nám pokouší nakukat, že to bylo ve Stříbře. [Je vůbec na Moravě nějaké Stříbro?] Vzhledem k tomu, že Příbor je německy Freiberg (nebo Freiburg), zatímco Stříbro poněmčeně je Mies, napadá mě jediné možné vysvětlení: freudovský přececk (košer "chybný výkon v řeči"; str. 72). Příbor je v lepším případě stříbrný a zároveň je typickým případem "freudovského symbolu" (str. 67) - v tomto případě zjevného předmětu umožňujícího pronikání, čili penisu. Stříbro tedy můžeme chápat jako vzorovou ukázku vytěsnění (str. 68), neboť na metaúrovni bychom Příbor mohli chápat jako příbor, čili jako penis, a to by vypadalo, že překladatelka pořád myslí na sex a že je teda, genderově vzato, chlap, což by bylo hanba. Anebo už to tak psal Appignanesi, v tom případě se překladatelce omlouvám za chlapa a vymyslím nějaké jiné uvěřitelné řešení.

I druhá věta je perla: Freudovi předkové byli Židé. Kulantní, neomylné, politický korektní, vhodné do městské káznice i na besídku Ku-Klux-Klanu. Kdo by to byl čekal, že se židovské matce a židovskému otci nenarodí bohatý hrabě Milunič, ale docela obyčejný malý Freud? A Čechům se vyčítá xenofobie...

Ale když si vytrhnete první stránku nebo alespoň horní část, tak máte celkem příjemný komiks o Freudovi s opravdu pekelnými obrázky Oscara Zarateho. Popravdě řečeno, ono to není zas taková dřina, ilustrovat výroky jako: Nedokončený vývoj sexuálního cíle může vést k fixačním touhám po neobvyklých a dílčích objektech, nebo sexuální praktiky často zahrnují užití ... úst a řitního otvoru. Zvláště když umíte kreslit.

Na publikaci tohoto druhu je vlastně úvod do dobové situace ve Vídni i německo-jazyčného vědeckého světa překvapivě hluboký, ale i přehledný. Antisemitismus se svými kořeny v neutěšené sociální situaci a jeho následky ve formě etnických zaměstnání pro Židy. Freud se namísto vědcem stává medikem a absolvuje kolečko: Kokain a Koller, Charcot a hysterie a nakonec i první nešťastné pokusy Josefa Breuera s "léčbou mluvením". Spolu s ním napsal Freud v roce 1895 knihu Studie o hysterii, ale sexuální myšlenky v pozadí hysterie Breuera bezpečně vyděsí a vzdálí Freudovi.

Dalším Freudovým veřejným podpůrcem se stává berlínský ušní a nosní specialista Fliess. Poznamenejme, že sám razí teorii, podle níž jsou choroby - zejména ty pohlavní - vyvolány porušením nosní sliznice. Freud marodí, má migrény, těžkou neurózu a živí početnou rodinu i příbuzenstvo. V roce 1896 umírá Freudův otec, avšak z jeho osobní krize pro svět vzešla kniha Výklad snů.

Skrze komiksový příběh jedné neurózy a podobně vyobrazené Oidipovy patálie dojde čtenář ve dvěma zásadním objevům Výkladu snů:

  1. Rozluštění významu snů - obecně řečeno, "všechny sny představují ukojení touhy".
  2. Působení snů poskytuje systematické informace o nevědomí.

Již výše zmíněné termíny vytěsnění, snový symbol a nevědomí čtenáře přivedou k nejpopulárnější části Freuda shrnutých v jeho Třech úvahách o sexuální teorii. Po rozlišení sexuálního a pohlavního, jakož i rozmnožování a slasti, jsou rozebrána stadia psychosexuálního vývoje, orální, anální a falické. Posledně jmenované je ilustrováno Případem malého Hanse - jedním z ilustrátorských vrcholů knihy. Čtvrté, latentní stádium, vede k zdánlivému vymizení pohlavního pudu a autor jej využije k uvedení Freudových odpůrců a Freudovy třetí revoluce.

Případ Krysího muže připomene, že neurotik místo vzpomínání opakuje, k čemuž se autor po historicko-ideologické vsuvce ohledně Psychoanalytické společnosti opět vrátí v ilustraci využití přenosové neurózy. Pokud k přechodu nedochází, psychoanalytická metoda, na přenosu založená, nefunguje. Pak Freud hovoří o abnormální narcismu. A vlastně by se také slušelo poznamenat, že ona "vsuvka ohledně Psychoanalytické společnosti" má dvacet stran a seznámí čtenáře o sblížení a vzdálení Freuda s Jungem, s Freudovou cestou do USA i s jeho teorií totemismu.

Následující krušná léta 1. světové války vedou k rozvoji teorie pudu smrti, opaku pudu života. Thanatos se začíná velmi důkladně zabývat freudovou rodinou, umírá jeho dcera i její syn, on sám při operaci rakoviny přichází o horní čelist a pravou část patra. Posledních 16 let života trpí s protézou bolestmi, narušením sluchu, řeči i příjmu potravy.

Ve stejném roce, ve kterém přichází o čelist, navrhuje Freud nový dynamický model mysli, založený na hierarchii id, ego a superego. Zmíněn je Freudův názor na náboženství: Freud byl nepřítelem všech náboženství. Nevkládal žádné naděje do "vědomí" založeného na potlačené části osobnosti. Věřil v rozum a vědeckou analýzu.

Posledních několik stránek věnovaných nástupu Hitlera k moci patří k dalším vrcholům knihy. Ještě v březnu 1938 dokázal Freud silou pohledu vyhodit rabující komando SA z bytu. V červnu 1938 i on prchá do Londýna, kde 23.9. 1939 umírá.

Pochopitelně, že dnes již máloco z Freudových názorů platí, mnohé bylo ostatně zpochybněno již za jeho života. Stále však platí, že svět po Freudovi nebude nikdy stejný, jako byl před ním. Kniha obsahuje výkladový slovníček a odkazy k dalšímu studiu. Sebrané Freudovy spisy česky vydává Psychoanalytické nakladatelství.

Vydal Portál v roce 2004. Psáno pro rubriku Universum Neviditelného psa v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31036 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Tři v háji
(2) Já, Tito a gramofon
(3) Conan I.
Jak se dílo stane kultovním? Inu, považují ho za kultovní všichni ti, na jejichž názoru (na vás) vám záleží. Takže, nejsem si jist nakolik má Conan na růžích ustláno dnes, když jsou všemožné akční ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům