70 %

Zbavitel, Dušan - Hinduismus

Více informací k této knize najdete v detailu
Hinduismus je pojem tak široký, že jej někteří chápou jako souhrnné označení pro několik náboženství. Navíc jsou jeho dějiny od védského náboženství natolik dlouhé, že soubor jen těch nejzákladnějších svatých knih by zabral větší knihovnu. Pro zájemce o východní náboženství připravil Dušan Zbavitel ochutnávku náboženských textů staré Indie, čítanku hinduismu od véd až po středověké purány. Kniha je první dílem čtyřsvazkové série Základní texty východních náboženství.

Výbor je uveden dvoustránkovým úvodem a zhruba po jedné stránce jsou úvody do jednotlivých typů hinduistických náboženských textů. Pak následují ukázky z děl, naštěstí opatřené docela podrobnými poznámkami, takže mnohé, co je nejasné, lze dohledat v poznámkách, které jsou hned na ukázkou, což činí hledání mnohem příjemnější než v obvyklé odborné literatuře. Zbavitel sám přeložil skoro všechno, přesto jsou citovány překlady dalších pěti autorů.

První oddíl jsou pochopitelně védy. Je uvedeno jedenáct zpěvů z Rgvédy a tři z nejmladší Atharvavédy. Citovány jsou tři ukázky z brahmán - komentářů k védským zpěvům a devět z upanišad. Čtyři ukázky připadly na šástry - teoretické spisy z druhé poloviny prvého tisíciletí před naším letopočtem, které dokumentují přeměnu védského náboženství v hinduismus. Šástry, obsáhlé učebnice dané Brahmou ke všem třem aspektům lidského životy známe pod jejich alternativním názvem sútry (zhuštěné texty). Každý bude znát Kámašástru Vátsjájany o uspokojování smyslových a sexuálních potřeb. Do češtiny byla Zbavitelem přeložena celá Kautiljova Arhašástra pojednávající o materiálních stránkách života (je to jediná, která se dochovala kompletní). Nejméně jsou v češtině dostupné dharmašástry popisující duchovní povinnosti jedince.

Nejrozsáhleji je zpřístupněna Mahabharáta a zejména Bhagavadgíta, která je zastoupena každým z osmnácti zpěvů. Purány jsou předvedeny čtyřmi mahápuránami: (převážně) višnuistickou Bhágavatapuránou a Višnupuránou (očekávejte jezdce na bílém koni), šaktistickou (nejzákladnější síla ve vesmíru je ženský princip) Márkandéjapuránou a Brahmapuránou.

Čtení je to vpravdě nesnadné a vhodné buď pro pracovní účely anebo pro krátké chvilky čtení a listování u kávy nebo jiné kratochvíle. Jsou zde sice shromážděny zásadní texty a přelomové ukázky (kupříkladu první zmínka o technikách jógy), ale rituální zpěvy staré několik tisíciletí dají zabrat i tak. Kromě toho počítejte s mlžením samotných bohů, v Bhagavadgítě se Višnu Ardžunovými ústy chlubí, že je Šiva, což poněkud rozleptává systém laických zájemců o vhled. Abych alespoň něco zacitoval, uvedu zmínku o hloubce indického vhledu do fungování bohů z Rgvédy: Tak jako dobytčata živí člověka, živí lidé oběťmi bohy; proto bozi nechtějí, aby lidé poznali pravdu, neboť by jim přestali přinášet oběti. V Mahabharátě se uvedeno, že náboženství, víra a kázeň - to všechno jsou maličkosti ve srovnání s láskou k bytostem, neboť nad vším se tyčí zákon neubližování.

Vydalo Argo v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:
Zbavitel, Dušan - Hinduismus (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Malé dějiny katolické církve
(2) Studio zločinu
Už před několika lety, přesně v roce 1998, vyšla v nakladatelství Maťa malá knížka s titulem "Studio zločinu" (orig. The Crime Studio, 1994) od neznámého Angličana Steve Ayletta. O něm se na přebalu ...
(3) Osamocení 12
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům