Beigbeder, Frédéric - Láska trvá tři roky

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
Sváteční rozvod

IIAby člověk mohl dobře řídit i opilý, stačí snažit se trefit mezi domy. Marc Marronnier otočí akcelerátorem, což má za následek, že jeho skútr nabere rychlost. Mezi auty se naklání. Auta výstražně blikají a troubí na klakson, když o ně zavadí, jako v manželství křupanů. Ironie osudu: Marronnier právě oslavuje svůj rozvod. Dnes večer je na tahu, tohle už je zastávka číslo 5a, tak nesmí ztrácet čas: pět podniků za jeden večer (Castel - Buddha - Bus - Cabaret - Queen), to už je docela dřina, takže si představte 5a, která, jak samo jméno napovídá, se za večer absolvuje podruhé.

Často chodí ven sám. Světáci jsou osamělé bytosti ztracené v záplavě povrchních známostí. Uklidňují se ranami pěstí do dlaně. Každá nová pusa je trofej. Vytvářejí o sobě iluzi, že jsou někdo, když se zdraví s celebritami, ačkoliv ty pro ně nehnou ani prstem. Zařídí si to tak, že chodí jenom na místa extrémně hlučná, aby se tam nedalo mluvit. Slavnosti a večírky byly člověku dány proto, aby mu umožnily skrývat, co si myslí. Jen málo lidí má tolik známých jako Marc, a jen málo jich je také tak osamělých.

Dnes to není jen tak obyčejný večírek. Je to jeho divorce party! Hurá! Začal tím, že v každém podniku koupil láhev. A zdá se, že se jim pěkně podíval na dno.

Marku Marronniere, ty jsi Král noci, všichni tě zbožňují, kam přijdeš, tam tě majitelé podniků líbají na ústa, předbíháš řady čekajících, dostaneš nejlepší stůl, znáš všechny lidi příjmením, směješ se všem jejich vtipům (zvláště těm nejméně vtipným), dávají ti zadarmo drogu, jsi bezdůvodně na všech fotkách, je neuvěřitelné, k jakému společenskému úspěchu ses za několik let vyšvihl ve společenské rubrice! Hotový nabob! "Mondanitor"! Ovšem, v tom případě mi to trochu vysvětli, proč se tvoje žena klidila?

- Rozešli jsme se z důvodu vzájemných neshod, zamručí Marc, když vstupuje do Busu. Pak dodá:

- Oženil jsem se s Annou, protože byla anděl - a to je přesně důvod našeho rozvodu. Myslel jsem si, že hledám lásku, až do dne, kdy jsem pochopil, že nechci nic než utéct.

Když to s andělem vyřídil, změní téma:

- Sakra, zvolá, tady jsou holky k nakousnutí, měl jsem si vyčistit zuby, než jsem přišel. Hej! Slečno, vy jste krásná jako obrázek. Mohl bych vám svléknout šaty, prosím?

Takový on je, Marc Marronnier: dělá dojem, že pod kvádrem z hladkého veluru se skrývá sviňák, protože se stydí být něžný. Právě mu bylo třicet let: to je zatracený věk, kdy je člověk příliš starý, aby byl mladý, a příliš mladý, aby byl starý. Dělá všechno pro to, aby si svou reputaci zasloužil, aby nikoho nezklamal. Ve snaze obohacovat svůj press-book se krůček po krůčku stal karikaturou sebe sama. Unavuje ho, když musí dokazovat, že je citlivého a hlubokého založení, a tak hraje povrchní hajzlíky a chová se nezřízeně, až je to k pláči. A může si tedy za to sám, že ho nikdo nepřijde utišit, když křičí na tanečním parketu: "Jupí! Jsem rozvedenýýý!". Jenom laserové paprsky pronikají jeho srdcem jako spousta mečů.

Brzy nadejde hodina, kdy udělat krok začíná být náročný úkon. Vrávoravě nasedne na svůj skútr. Noc je mrazivá. Marc jede plnou rychlostí a cítí, jak se mu slzy koulejí po tvářích. To je určitě tím větrem. Jeho víčka zůstávají jako z mramoru. Nenosí helmu. La Dolce Vita? Jaká Dolce Vita? Kde je? Má příliš mnoho vzpomínek, příliš mnoho věcí by chtěl zapomenout, je to tvrdá dřina všechno vymazat z paměti, bude muset znovu prožít tolik hezkých okamžiků, aby nahradil ty minulé.

Přidá se ke kamarádům u Barona, na avenue Marceau. Šampaňské se tam zadarmo nedává, holky taky ne. Když se chceš například milovat se dvěma holkama najednou, je to za šest táců, ačkoliv s jednou holkou je to za tři tácy. Ani ti nedají množstevní slevu. Požadují hotovost; Marc jde ven s kreditkou, aby vyzvedl peníze z bankomatu; holky ho pak vezmou sebou do hotelu, v taxíku se svlékají, střídavě ho kouří, on si tlačí jejich hlavy do klína; v pokoji se natřou voňavým krémem, šuká jednu, ta přitom líže tu druhou; po chvíli, neschopný vyvrcholit, simuluje orgasmus a pak odejde do koupelny, aby diskrétně vyhodil prázdný kondom do odpadkového koše.

Nad ránem, když se taxíkem vrací domů, slyší:


"Alkohol hořkne na jazyku
vzpomínám včera na tu chvilku
orchestr v černém fraku
trochu z módy
vyhrával mého života prázdnotu
neuspořádanými tóny."(Christophe, Le Beau Bizarre)Rozhodne se, že od nynějška bude vždycky masturbovat, než půjde večer mezi lidi, aby nebyl v pokušení dělat kdovíco.
III
Na pláži, sám a opuštěný


Dobrý den všem, tady je autor. Vítám vás ve svém mozku a promiňte mi to vměšování. Konec švindlování: rozhodl jsem se, že sám budu svou hlavní postavou. Obyčejně to, co se mi v životě přihodí, není nic závažného. Nikdo kolem mě z toho neumírá. Například jsem nikdy v životě nebyl v Sarajevu. Má dramata se splétají v restauracích, v nočních podnicích a ve starých bytech s římsami. Nejbolestnější věc, která mě teď v poslední době potkala, bylo, že mě nepozvali na přehlídku Johna Galliana. A pak, z ničeho nic, najednou umírám žalem. Zažil jsem období, kdy všichni moji přátelé pili, pak období, kdy brali drogy, pak období, kdy se ženili, a nyní procházím obdobím, kdy se všichni rozvádějí, než zemřou. Ovšem všechno se to odehrává na místech velmi veselých, jako tady, u Červené plachty, na pláži v Saint-Tropez, kde je velmi horko, eurodance vstoje na baru, aby člověk ochladil holky v bikinách, sprchuje je šampaňským Cristal Roederer, 75 cl za deset tisíc franků, a pak jim ho vysrkne z pupíku. Všichni kolem mě se nutí do smíchu. Mám chuť se utopit v moři, ale je tam příliš mnoho vodních lyžařů.

Jak jsem mohl dovolit, aby mi vnější zdání takhle diktovalo, jak mám žít? Často se říká, že "je třeba zachovat dekorum". Ale já říkám, že je potřeba ho zabít, protože to je jediný způsob, jak se zachránit.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Bestseller
Původní současný český horor je téměř neznámý pojem. Zatímco SF a F se u nás věnuje mnoho autorů, a někteří jsou populárnější než mnohá zahraniční superstar, ať jsou přemýšlel jak chtěl, na nějakého ...
(2) Loď skupiny
(3) Dopisy v nevratných lahvích
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům