Borská, Ilona - Poutník pod hvězdami

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
VI. Dívka v černém

Rozhledna, mladší sestra Eiffelovky, vytáhla na žerď světlounce modrou říjnovou oblohu. Úbočí Petřína je z bronzu a mědi. Za pár dní vítr tu bronzovou krásu orve a surově zahodí. Už teď mete suché listí jasanů, šustí s ním na nábřeží u mostu.
Napadlo ho: Co jasan v úpické zahradě? Starají se o něj? A ještě: Takové ruce má naše babí: svraskalé, šustivé jako dva listy. Bude ještě na živu, až se s Karlem vrátíme?

Řeka je zčeřená, perleťová, zdá se, že svítí z hloubky vlastním světlem. Od zítřka za týden bude Josef takhle stát nad Seinou. Říkají, že je zelená, temně zelená. Jedno už zjistil z mapy: Seina teče v opačném směru - co je tady levý břeh, je tam břeh pravý...

Stojí na pravém břehu Vltavy, důlek vystál a teprv bude čtvrt. Ještě by mohl dobrých deset minut stát u zábradlí a hledět na řeku. Jenže pohled mu sám utíká směrem k Rudolfinu. Dali si tam s Jarmilou schůzku. V pondělí desátého desátý v půl páté odpoledne. Přišel skoro o hodinu dřív.

Jarmila je přesná: míří přímo přes rozlehlé náměstí, od školních vrat rovnou k němu. Vykročil jí naproti. Tak se poprvé potkali.

Chodili tam a zpátky po nábřeží, Josef z rozpaků mluvil víc, s větší suverenitou, než míval ve zvyku. Jarmila mlčela. Připadal jí méně sympatický, než jak se zdál v dopisech - dokonce i v těch nepodepsaných. Hovořil o škole (s lehkou přezíravostí člověka, který nedávno absolvoval), o literatuře (se zasvěceností člověka, který už trochu publikuje), také mluvil o své chystané studijní cestě.

Jarmila naslouchala, hlavu skloněnou (zase ta jemná křivka její šíje, která chce být líbána): jestli něco podotkla, tak nejspíš nějakou námitku.

Znejistěl. Lekl se, že si ji odradí. Jako většina lidí v podobné situaci zapadal stále hlouběji. Pustil se do háklivých témat: například nynější dámská móda. Před sto lety nosily ženy v létě šaty bez rukávů, lehoučké, ňadra téměř obnažená...
Jarmila svraštila obočí a odtáhla se od Josefa ještě o krok. Chce ji provokovat nebo urážet? Ona přece také ví o empíru, ale v její době, na počátku 20. století není vhodné, aby muž hovořil o jakémkoliv dámském oblečení vyjma kabátu. Natož aby se zmínil o ženském těle. Dívka z dobré rodiny má leda tvář, ruce. Dejme tomu: ruce po zápěstí.

Když míjeli tramvajovou zastávku, přerušila Josefa uprostřed věty: "Lituji,
pane Čapku, musím už jít. Mějte se hezky v Paříži."

Doprovodit? Ne, v žádném případě. Také není třeba, aby s ní čekal na tramvaj. Ostatně támhle přijíždí.

Zběžně mu kývla, uzavřená, chladná, vzdálená. Nastoupila. Je pryč.

Tak, a máš po všem, kamaráde. To sis to pěkně polepil.

Zoufale zíral za hrkotavými vozy, které mizely v úzké ulici.

Mějte se hezky, pane Čapku. Musím domů už je pozdě.

Už je pozdě, je pozdě, pozdě.

Loudal se přes most, od řeky stoupal vlhký chlad. Je podzim, zlomí ti srdce. Uprchni! Uprchni! - Všichni mladí tenkrát četli Zarathustru.

Pořád jsem žvanil, přiznal si trpce. Chtěl jsem ji oslnit. Zahltil jsem ji řečma.
Kdybys byl aspoň v Praze, brácho, abych se ti mohl svěřit, jak jsem to zmrvil.
Jenže Karel je už od konce září v Berlíně. Zapsal si tam jeden semestr na univerzitě, měla v té době ještě dobrou pověst.

Co naplat: Josef balí, kupuje jízdenku na rychlík Praha - Paříž, všechno bez elánu, jakoby z donucení. Znovu a znovu v duchu probírá pondělní schůzku. Co měl říct jinak, kdy měl radši mlčet... Jenže už s tím nic nenadělá. Jarmila to přece sama řekla, než odjela k Vinohradům: Je pozdě, pane Čapku, je pozdě.

Ve čtvrtek odpolední poštou nečekaně dostal dopis od Jarmily. Krátký, ale panebože, jaký! ...Přišla jsem s přesvědčením, že Vás uvidím a že se Vás zbavím. Třeba jen proto, že jsem musela něco tajit před svými lidmi, před nimiž jsem vždy jako křišťál průhledná... Provedla jsem také až do konce tuto umíněnost, zbavila jsem se Vás, abych se nyní sama marně ptala proč. Proč jsem se zbavila něčeho, co mne těšilo? A na závěr: Jdu zítra v půl páté ze školy.

Ve pátek odpoledne ke škole přímo letěl. Bylo by krásné, avšak bláhové předpokládat, že si padli do náruče: tak rychle se na počátku 20. století milostné záležitosti nevyvíjely.

Chodili bok po boku po nábřeží, stejnou cestou jako v pondělí. Josef méně mluvil, Jarmila s nám na oplátku častěji souhlasila. Také se usmála, dvakrát nebo třikrát. Pak řekla tiše a trochu smutně: "Teď už opravdu musím domů."
A směl s ní počkat na tramvaj.

Podala mu ruku: "Mějte se pěkně v Paříži, pane Čapku!"

Stejná slova, jaká od ní slyšel v pondělí. Jak mohou naprosto stejná slova úplně jinak znít!

Karel psal z Berlína, s humorem citoval příklady tamního dialektu, zmínil se docela přátelsky o Štechovi, který tam v tomhle semestru také studoval.
Tak nezapomeň, Pečo, v únoru nebo nejdýl začátkem března mě čekej na peroně, abych Tě nemusel někde shánět, kdoví jak maj to nádraží veliký!

Už se jim po sobě stýskalo.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče
(2) Proměny vesmíru
Krátký nástin, proč je možné pozorovat historii celého vesmíru v jediném atomu je rozvinut v ukázce Vesmíru v atomu. Jak později Krauss přizná, jedná se o nápad již využitý, ovšem Primo Levi se ...
(3) Medvídek Pú
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům