Irving, John - Manželství do 158 liber

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
Zpočátku mě pomyšlení na Severina s Uč vzrušovalo. Roznítilo opět starou vášeň, který úplně nezmizela, ale byla snad až příliš občasná. Edita prohlásila, že reaguje prakticky stejně; to znamená, že i v ní představa Severina s Uč znovu vyvolává vzrušení. No, když se povzbudí chuť u jednoho, povzbudí se u všech. Možná. Uč řekla, že někdy má takové pocity vůči mně; jindy zase přiznala, že efekt nebyl takový. Jaký dopad to mělo na něj, je typicky záhadou.

Severin byl příliš malý, než aby se mohl s Editou milovat na stojáka. Ne že by se jí nějak zvlášť líbilo milovat se vestoje, dodávala rychle Edita, ale doznávám, že mě potěšilo, že má nějaké tělesné nedostatky. Edita i já jsme se rádi milovali vstoje ve sprše; tedy než jsme šli do postele, kde jsme se často milovali znovu. Byl to takový nevinný začátek, a než jsme si to uvědomili, byl z toho rituál. ("První, druhé a poslední, co vždycky známe," řekl Severin, "je rituál.")

Edita mi položila paže na ramena a nechala si mydlit prsa. Přitom mi vzadu na krku vypracovala hustou pěnu a chomáčky pěny mi postupně pokrývala záda a celé tělo. Já jsem našlehal pěnu jako z vaječných bílků a naplácal jsem ji na ni. Potom jsme se pod sprchou namočili a společně pěnili; měli jsme na to ideální výškové proporce (Severin by asi nedosáhl). Vklouzla mi pod paže a já ji tlačil na chladné, mokré kachlíky, až jsem ucítil, že sahá za mne po tyči na ručníky, aby se mohla něčeho pevného držet a přirážet.

Šli jsme do postele čistí a vonící mýdlem, šeptali jsme si, dotýkali se a dívali se na sebe ve světle svíček, kouřili jsme cigarety, popíjeli trochu bílého chlazeného vína, dokud jsme zase nedostali chuť. Ale v posteli to nikdy nebylo totéž. Řekla mi, že Severin "při chuti" byl pro ni ta správná velikost ("nahoře, dole nebo bokem"). Ve sprše jsem měl jistotu, že jsem dobrý a nový.

Nikdy jsem ho neslyšel klepat; vždycky mě vzbudila Edita. Jednou ostře ťukl a Edita řekla: "Okamžik, lásko," a vzbudila mne. Miloval jsem ten rozespalý pach po spaní - jako by sex byl z buněk a naše kořeněná vůně vzrušení byla těmi starými, odumřelými buňkami. Někdy jsem se s ní chtěl ještě rychle pomilovat, než se obléknu a odejdu, ale nikdy mi to nedovolila. Říkala, že Severin nerad čeká, až odejdu; zřejmě to pro něj byly těžké chvíle. Často jsem nabízel, že odejdu první. Řekl jsem mu, že mi nevadí, když budu jeho a Uč budit; že mi ani nevadí čekat. Ale musel to být on. Jen jednou, když souhlasil, že přijdu za nimi, zůstali spolu, než jsem přišel domů. A to jsem přišel pozdě - jako kdyby na tom záleželo! Řekl jsem ve tři nebo ve čtyři hodiny, ale s Editou jsme zaspali; dostal jsem se domů k páté a našel jsem ho, jak špacíruje po chodníku před naším domem, ani nezůstal s Uč, soptí a třese se zimou. Nastoupil do auta a odjel domů, než jsem na něj mohl promluvit.

Když vylezete z postele ve tři nebo ve čtyři ráno, vždycky je zima. Políbil jsem Editu na rozloučenou - její dech byl trochu nakyslý z cigaret, vína a spánku, ale byl to takový zralý pach jako lůžko, a ten mě vždycky vzrušil - a klopýtal jsem po schodech. Dole Severin vysypával popelníky, oplachoval sklenice a skládal nádobí do myčky. Nikdy nechtěl mluvit; jen kývl na dobrou noc. Jednou, když jsem z jeho neklidného hemžení kolem myčky poznal, že mi oblékání trvalo příliš dlouho, nabídl mi na cestu domů vychlazenou plechovku piva. "Je to dobrý na odhlenění," řekl mi.

A já jsem jel domů k Uč, jejíž dech byl ovocný a sladce nechutný; naše postel byla poházena jejím oblečením, matrace napůl stažená na podlahu. A pak klusal po domě - nevysypával jsem popelníky, ale odklízel ohryzky z jablek a stopky z hrušek, sýrové kůrky a salámové slupky, stonky z hroznů a prázdné pivní lahve. Přece ví, jak se mi hnusí jídlo v ložnici! "A ty zas víš, jak nesnáší, když Edita kouří," řekla Uč. "Tvrdí, že necháváš doutnající popelníky jako krby po celém domě." Poněkud přehnané. Taky byl maniak na péči o své gramofonové desky a patrně běsnil nad tím, jak jsem s nimi zacházel. Vždycky používal vnitřní obaly; obracel je bokem, aby člověk musel desku vyjmout a ukládat ji nadvakrát. "Myslí si, že naschvál špatně zacházíš s jeho sbírkou desek," dodala Uč.

"To je jako s těma zatracenýma miskama na led," řekl jsem jí. "Seřvává Editu, že nenaplní misky na led, pro kristovy rány! Nasypeme led do kbelíku na chlazení vína a on chce, abysme do nich nalili vodu v momentě, kdy je vyprázdníme."

"A vy máte tak naspěch?" zeptala se Uč.

"Šmarjá!" vykřikl jsem.

Když jsem viděl Uč v těch předjitřních hodinách, rozloženou, smyslnou a u vytržení, přitahovalo mě to k ní a k vášni, kterou v ní podle mých představ vyvolal. Vždycky jsem šel k ní a divil jsem se, že ve mně roste žádost té noci už potřetí či počtvrté. A někdy zareagovala, jako kdyby její apetit byl taky nekonečný - jako by ji pach Edity na mně znovu vybudil a naše známá těla byla svou cizostí opět lákavá. Ale často Uč zasténala a řekla: "Ach, bože, to bych nemohla, prosím tě, nemůžu to zase dělat. Přinesl bys mi sklenici vody?" A ležela nehybně, jako by měla vnitřní zranění a bála se utajeného krvácení, a někdy měla v očích strach a tiskla si mou ruku na prsa, dokud neusnula.

Edita říkala, že jako já cítí vzrušení a vstřícnost, když se Severin konečně dostane do postele. Udržuje mu v teplíčku místo v posteli, které jsem opustil, a její představy o Uč s ním ji vzrušují a nedají jí spát - ačkoliv se často motal dole a uklízel dlouho poté, co jsem odešel. Když přišel do postele, broukala na něj a šeptala mu; ráda si k němu čichala. Všichni jsme byli v tom úrodném stadiu, kdy se sladké vůně mění v hnilobu. Severin nás jednou označil za "sexuální čichače".

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1006 ohodnocených)
1090 knih
  (956 ohodnocených)
a celkem 30175 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Martin, George R. R.; Dozois, Gardner - Darebáci
Titul: Martin, George R. R.; Dozois, Gardner - Darebáci
Sleva: 35 % (ušetříte 175 Kč)
Cena: 323 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
reprint původního vydání cca 1000 stran receptů a pracovních postupů.
Kuchařská škola M.B.Svobodové
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Velké dějiny zemí Koruny české VII.
(2) Jonathan Strange & pan Norrell
(3) Malfuria - Tajemství zpívajícícho města
Jak autor píše v jeho krátkém doslovu, příběh se zrodil během pobytu na ostrově Ibiza, jednoho skvostného letního dne. Možná nás pak nemusí překvapovat, že se příběh odehrává ve španělském světě, ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům