Irving, John - Manželství do 158 liber

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
Zpočátku mě pomyšlení na Severina s Uč vzrušovalo. Roznítilo opět starou vášeň, který úplně nezmizela, ale byla snad až příliš občasná. Edita prohlásila, že reaguje prakticky stejně; to znamená, že i v ní představa Severina s Uč znovu vyvolává vzrušení. No, když se povzbudí chuť u jednoho, povzbudí se u všech. Možná. Uč řekla, že někdy má takové pocity vůči mně; jindy zase přiznala, že efekt nebyl takový. Jaký dopad to mělo na něj, je typicky záhadou.

Severin byl příliš malý, než aby se mohl s Editou milovat na stojáka. Ne že by se jí nějak zvlášť líbilo milovat se vestoje, dodávala rychle Edita, ale doznávám, že mě potěšilo, že má nějaké tělesné nedostatky. Edita i já jsme se rádi milovali vstoje ve sprše; tedy než jsme šli do postele, kde jsme se často milovali znovu. Byl to takový nevinný začátek, a než jsme si to uvědomili, byl z toho rituál. ("První, druhé a poslední, co vždycky známe," řekl Severin, "je rituál.")

Edita mi položila paže na ramena a nechala si mydlit prsa. Přitom mi vzadu na krku vypracovala hustou pěnu a chomáčky pěny mi postupně pokrývala záda a celé tělo. Já jsem našlehal pěnu jako z vaječných bílků a naplácal jsem ji na ni. Potom jsme se pod sprchou namočili a společně pěnili; měli jsme na to ideální výškové proporce (Severin by asi nedosáhl). Vklouzla mi pod paže a já ji tlačil na chladné, mokré kachlíky, až jsem ucítil, že sahá za mne po tyči na ručníky, aby se mohla něčeho pevného držet a přirážet.

Šli jsme do postele čistí a vonící mýdlem, šeptali jsme si, dotýkali se a dívali se na sebe ve světle svíček, kouřili jsme cigarety, popíjeli trochu bílého chlazeného vína, dokud jsme zase nedostali chuť. Ale v posteli to nikdy nebylo totéž. Řekla mi, že Severin "při chuti" byl pro ni ta správná velikost ("nahoře, dole nebo bokem"). Ve sprše jsem měl jistotu, že jsem dobrý a nový.

Nikdy jsem ho neslyšel klepat; vždycky mě vzbudila Edita. Jednou ostře ťukl a Edita řekla: "Okamžik, lásko," a vzbudila mne. Miloval jsem ten rozespalý pach po spaní - jako by sex byl z buněk a naše kořeněná vůně vzrušení byla těmi starými, odumřelými buňkami. Někdy jsem se s ní chtěl ještě rychle pomilovat, než se obléknu a odejdu, ale nikdy mi to nedovolila. Říkala, že Severin nerad čeká, až odejdu; zřejmě to pro něj byly těžké chvíle. Často jsem nabízel, že odejdu první. Řekl jsem mu, že mi nevadí, když budu jeho a Uč budit; že mi ani nevadí čekat. Ale musel to být on. Jen jednou, když souhlasil, že přijdu za nimi, zůstali spolu, než jsem přišel domů. A to jsem přišel pozdě - jako kdyby na tom záleželo! Řekl jsem ve tři nebo ve čtyři hodiny, ale s Editou jsme zaspali; dostal jsem se domů k páté a našel jsem ho, jak špacíruje po chodníku před naším domem, ani nezůstal s Uč, soptí a třese se zimou. Nastoupil do auta a odjel domů, než jsem na něj mohl promluvit.

Když vylezete z postele ve tři nebo ve čtyři ráno, vždycky je zima. Políbil jsem Editu na rozloučenou - její dech byl trochu nakyslý z cigaret, vína a spánku, ale byl to takový zralý pach jako lůžko, a ten mě vždycky vzrušil - a klopýtal jsem po schodech. Dole Severin vysypával popelníky, oplachoval sklenice a skládal nádobí do myčky. Nikdy nechtěl mluvit; jen kývl na dobrou noc. Jednou, když jsem z jeho neklidného hemžení kolem myčky poznal, že mi oblékání trvalo příliš dlouho, nabídl mi na cestu domů vychlazenou plechovku piva. "Je to dobrý na odhlenění," řekl mi.

A já jsem jel domů k Uč, jejíž dech byl ovocný a sladce nechutný; naše postel byla poházena jejím oblečením, matrace napůl stažená na podlahu. A pak klusal po domě - nevysypával jsem popelníky, ale odklízel ohryzky z jablek a stopky z hrušek, sýrové kůrky a salámové slupky, stonky z hroznů a prázdné pivní lahve. Přece ví, jak se mi hnusí jídlo v ložnici! "A ty zas víš, jak nesnáší, když Edita kouří," řekla Uč. "Tvrdí, že necháváš doutnající popelníky jako krby po celém domě." Poněkud přehnané. Taky byl maniak na péči o své gramofonové desky a patrně běsnil nad tím, jak jsem s nimi zacházel. Vždycky používal vnitřní obaly; obracel je bokem, aby člověk musel desku vyjmout a ukládat ji nadvakrát. "Myslí si, že naschvál špatně zacházíš s jeho sbírkou desek," dodala Uč.

"To je jako s těma zatracenýma miskama na led," řekl jsem jí. "Seřvává Editu, že nenaplní misky na led, pro kristovy rány! Nasypeme led do kbelíku na chlazení vína a on chce, abysme do nich nalili vodu v momentě, kdy je vyprázdníme."

"A vy máte tak naspěch?" zeptala se Uč.

"Šmarjá!" vykřikl jsem.

Když jsem viděl Uč v těch předjitřních hodinách, rozloženou, smyslnou a u vytržení, přitahovalo mě to k ní a k vášni, kterou v ní podle mých představ vyvolal. Vždycky jsem šel k ní a divil jsem se, že ve mně roste žádost té noci už potřetí či počtvrté. A někdy zareagovala, jako kdyby její apetit byl taky nekonečný - jako by ji pach Edity na mně znovu vybudil a naše známá těla byla svou cizostí opět lákavá. Ale často Uč zasténala a řekla: "Ach, bože, to bych nemohla, prosím tě, nemůžu to zase dělat. Přinesl bys mi sklenici vody?" A ležela nehybně, jako by měla vnitřní zranění a bála se utajeného krvácení, a někdy měla v očích strach a tiskla si mou ruku na prsa, dokud neusnula.

Edita říkala, že jako já cítí vzrušení a vstřícnost, když se Severin konečně dostane do postele. Udržuje mu v teplíčku místo v posteli, které jsem opustil, a její představy o Uč s ním ji vzrušují a nedají jí spát - ačkoliv se často motal dole a uklízel dlouho poté, co jsem odešel. Když přišel do postele, broukala na něj a šeptala mu; ráda si k němu čichala. Všichni jsme byli v tom úrodném stadiu, kdy se sladké vůně mění v hnilobu. Severin nás jednou označil za "sexuální čichače".

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Bludný bruslař
(2) Neúplnost
(3) Černá kniha tajemství
Do malé anglické vísky s poetickým názvem Pagus Parvus se před nedávnem přistěhoval "důvěrný" zastavárník Joe Zabiddou. Nemá ovšem zájem o omšelé šperky a otlučený nábytek. Když za ním bez ostychu ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům