Irving, John - Poslední noc na Klikaté řece

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Angel Pope spadl pod klády ve čtvrtek. V pátek po snídani odvezla Indiánská Jane Dannyho ve svém pickupu do školy společnosti Paris Manufacturing na Phillipsově potoce a pak se vrátila zpátky do vývařovny v Klikaté Řece.

Plaviči dřeva postrkovali bidly s hákem klády na jednom místě proti proudu řeky nad přehradou Mrtvé ženy. Kuchař s kuchyňskými pomocnicemi připravil čtyři jídla; dvě jídla na ten den zabalili každému plaviči do batohu a dvě jídla odvezli dřevorubcům, kteří nakládali dřevo na tahače s přívěsem u odvozní cesty mezi městečkem Klikatá Řeka a jezerem Pontook.

Pátky byly těžké dny, i bez bědování nad ztrátou Angela. Každý před nadcházejícím víkendem velice spěchal, ačkoli víkendy v Klikaté Řece (podle kuchařova mínění) nespočívaly v ničem jiném než v nadměrném pití a obvyklých sexuálních přešlapech - "nemluvě o následných pocitech trapnosti či hanby", jak Danny Baciagalupo slyšel říkat tátu (opakovaně). Pro praktikující katolíky z řad francouzských Kanaďanů připravoval kuchař své proslulé bezmasé pizzy, ale "pátečním nerybožroutům" - jak Ketchum s oblibou označoval sebe a většinu dřevorubců a pilařů - by večer bezmasá pizza nestačila.

Když Indiánská Jane vyložila Dannyho u školy v Parisu, šťouchla ho zlehka do nadloktí; do toho místa ho tloukli starší kluci ve škole, když měl štěstí. Starší kluci mu samozřejmě uštědřovali větší rány než Jane - ať už to bylo do nadloktí nebo někam jinam. "Drž bradu dolů, ramena uvolněný, lokty u sebe a ruce před obličejem," instruovala ho Jane. "Abys vypadal, jako že mu chceš dát pěstí - a pak toho parchanta kopni do koulí."

"Já vím," přikývl dvanáctiletý chlapec. Nikomu nikdy pěstí nedal - ani nikoho nikdy nekopl do koulí. Pokyny Jane ho mátly; myslel si, že se musejí zakládat na nějaké radě, kterou jí poskytl konstábl Carl, ale Jane si naopak musela dělat starosti s tím, že ji mlátí konstábl. Mladý Dan byl přesvědčený, že by se jí nikdo jiný neodvážil postavit - možná ani Ketchum.

Zatímco ve vývařovně nebo vlastně kdekoli v Klikaté Řece Jane na rozloučenou Dannyho líbala, nikdy mu nedala pusu, když ho vysadila u školy společnosti Paris Manufacturing - nebo když ho vyzvedávala v blízkosti Phillipsova potoka, kde by se mohli poflakovat ti westdummerští kluci. Kdyby starší chlapci viděli, že Indiánská Jane Dannyho líbá, způsobili by mu ještě víc nepříjemností než obvykle. Tento pátek zůstal dvanáctiletý chlapec sedět v pickupu vedle Jane a nehýbal se. Mladý Dan možná na chvilku zapomněl, kde jsou - v tom případě čekal, až ho Jane políbí -, nebo přemýšlel o nějaké otázce, kterou by jí položil ohledně matky.

"Copak, Danny?" ozvala se umývačka nádobí.

"Ty jsi tancovala do-si-do s tátou?" zeptal se jí chlapec.

Jane se na něj usmála, ale byl to odměřenější úsměv, než jaký byl zvyklý vídat na její hezké tváři; skutečnost, že mu neodpověděla, ho naplnila úzkostí. "Neříkej mi, abych se zeptal Ketchuma," vyhrkl chlapec. Indiánská Jane se teď rozesmála; její úsměv byl rázem přirozenější a vstřícnější. (Náčelník Wahoo se jako vždy potrhle šklebil.)

"Chystala jsem se říct, aby ses zeptal táty," vysvětlila mu umývačka nádobí. "Nebuď nervózní," dodala a znovu ho šťouchla do nadloktí - tentokrát trochu silněji. "Danny?" oslovila ho Jane, když vystupoval z kabiny pickupu. "Ketchuma se neptej."

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Válka 1866
(2) Jak blbá, tak široká
Kniha mne zlákala nejen názvem, ale i nápaditou knižní obálkou. Autorka Halina Pawlowská se narodila 1955, je vdaná a má dvě děti, syna Petra a dceru Natálii. HALINA PAWLOWSKÁ O SOBĚ: "Nejdřív ...
(3) Tajemství Barunky Panklové / Portrét Boženy Němcové
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům