Irving, John - Svobodu medvědům

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Zápisník. První hlídka v zoo: pondělí 5. června 1967, čas 13.20

Dovnitř půjdu až později odpoledne. Další hodina nebo tak nějak na tomhle slunci mi vůbec neublíží, třeba dokonce uschnu. Jak jistě víš, Graffe, vyjel jsem z Waidhofenu v silném lijáku. A silnice byly kluzké skoro celou cestu do Hietzingu, i když déšť ustal, jakmile jsem vyjel z hor.

Vůbec jsem si nebyl jistý, kdy jsem vyjel. Kdy tam vlastně dorazil ten mlíkař? Všechno se stalo velmi rychle a hodně brzy; určitě jsem byl do devíti pryč a v této kavárně jsem dost dlouho, abych si objednal - čaj s rumem, protože v tom dešti jsem trochu prochladl. Takže, jestliže jsem vyjel v devět a teď je třináct dvacet, můžeme se shodnout na čtyřech hodinách - z Waidhofenu do Hietzingské zoo. A to na mokré silnici.

Znáš kavárnu, ve které jsem? Je na Platzu, u Maxing Strasse, naproti hlavní bráně zoologické zahrady. Prostě tu odpočívám a suším se. Později odpoledne jen zaskočím do zoo, trochu si to tam prohlédnu a najdu si nějaké místo, kde se dá schovat, až začnou vyhánět návštěvníky, aby zamkli na noc. Tak budu uvnitř, abych viděl výměnu stráží, jestli mají něco takového, a budu moci pozorovat zvyky nočního hlídače. Doufám, že taky budu mít příležitost promluvit si s některými zvířaty, abych jim dal vědět, že se ode mne nemají čeho bát. Zůstanu tam, dokud se zoo opět neotevře. Až se nahrne dost početný dav, budu se tam jen tak potloukat, jako bych byl časný ranní platící návštěvník.

Zrovna teď je kavárna moc hezká. Můj číšník mi vyroloval markýzu a mám plný stůl slunce; chodník mě hřeje do chodidel. Docela příjemný číšník, jak už číšníci v okrajových čtvrtích bývají. Vypadá jako z Balkánu a jeho výslovnost je lehká jako cinkání vinných sklenic.

Zeptal jsem se ho: "Přišel jste sem po válce?"

"Á, celou jsem ji prošvihl," řekl mi.

"Co jste prošvihl?" zeptal jsem se.

A on řekl: "Celou zatracenou válku."

Nemohl jsem poznat, jestli ho to zklamalo, ani jestli to vůbec byla pravda. O tobě je to pravda, že jo, Graffe? Vy jste byli všichni ze Salcburku, viď? A říkal jsi, že před válkou jste se přestěhovali kus na západ od Curychu. Řekl bych, že Švýcarsko na tom bylo stejně dobře jako kterékoli místo na kontinentu a měli jste Salcburk, kam jste se mohli vrátit. Salcburk přece okupovali Američané! A podle všeho, co jsem slyšel, to tam udržovali docela v čistotě.

Můj číšník mi právě přinesl čaj s rumem. Zeptal jsem se ho: "Američani jsou úžasně čistotní lidé, co říkáte?"

"Nikdy jsem se s žádným nesetkal," řekl mi.

Tihle Balkánci jsou mazaní. Má zrovna ten správný věk na válku a vsadím se, že vůbec nic neprošvihl. Ale když vezmeš například mě, já mám akorát ten špatný věk. Byl jsem ve válce na správném místě, to jo, ale prošla kolem mě, když jsem byl v lůně a na cestě tam - a zase příliš čerstvý z lůna, abych se aspoň zúčastnil posmrtného ohledání. Tak s tímhle musíš žít, když je ti v Rakousku v roce 1967 jednadvacet. Nemáš žádnou historii a nevidíš žádnou bezprostřední budoucnost. Tím chci říct, že jsme v provizorním věku v provizorním čase. Žijeme mezi dvěma obdobími monstrózních rozhodnutí - jedním minulým, druhým, které přijde. Obsazujeme mezeru v historii a kdoví na jak dlouho. Čímž chci říct, že mám jen prehistorii - děložní a předděložní existenci v době, kdy byla s podporou populace činěna velká rozhodnutí se strašnými následky. Může nám být padesát, než se to zase stane. Ale nyní se věda postarala o to, že monstrózní rozhodnutí nepotřebují podporu lidu. Víš, Graffe, v našem případě je to prehistorie, která nás udělala a může za to, čím jsme se stali. Můj vita začíná u mých prarodičů a téměř skončil v den, kdy jsem se narodil.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Toyen - film Jana Němce
Tereza Brdečková: "Napsali jsme scénář o dvou umělcích, kteří nerozlišovali mezi láskou a tvorbou. Oboje se pro ně spojuje v životadárnou energii a v jedinou sílu, kterou jsou schopni respektovat. Ta ...
(2) Písně mrtvých
(3) Špeky
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům