Irving, John - Syn cirkusu

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Za celých patnáct let zadrželi indičtí celníci doktora Daruwallu jen dvakrát; pokaždé upoutaly jejich pozornost hypodermické jehly na jedno použití, jichž vezl asi stovku. Musel pak vysvětlovat rozdíl mezi stříkačkami, které se používají k injekcím, a vakuovými odběrovkami, potřebnými k odběrům krve. Tyto odběrovky nemají plunžr, a doktor tedy neveze stříkačky, jimiž se dají aplikovat drogy, ale jen vakuové odběrovky na krev.

"A komu budete odebírat krev?" ptal se ho celník.

I odpověď na tuto otázku byla jednodušší než problém, který doktora v té chvíli zaměstnával.

Problém spočíval v tom, že doktor Daruwalla přinášel znepokojivou zprávu slavnému herci s prazvláštním jménem Inspektor Dhar. Aniž si byl jistý, nakolik těžce ta novinka na Dhara dolehne, nahlodávala ho zbabělost; byl rozhodnut sdělit ji filmové hvězdě na nějakém veřejném místě. Vyrovnané vystupování Inspektora Dhara na veřejnosti bylo pověstné; Farrokh se mohl spolehnout, že herec zachová klid. Ne každý v Bombaji považoval soukromý klub za veřejné místo, ale doktor Daruwalla byl přesvědčen, že právě tam bude dostatek soukromí i lidí pro případ krize.

Onoho dopoledne, kdy dorazil do Duckworthova sportovního klubu, mu nepřipadalo nijak nápadné, že vysoko nad golfovým hřištěm krouží sup; nespojoval si ptáka smrti s nevítanou zprávou, kterou sám přinášel. Klub byl v Mahálakšmí, nedaleko vrchu Malabar; v Bombaji vědělo každé dítě, že supy Malabar přitahuje. Když na Věže mlčení přivezli mrtvolu, ucítili ji supi v okruhu třiceti mil.

Farrokh byl dobře obeznámen s dúngarvádí. Takzvané Věže mlčení představovalo sedm kamenných mohyl navršených na Malabaru. Zde pársové odkládali své nahé mrtvé, aby je dočista ohlodali mrchožrouti. Jako párs byl doktor Daruwalla potomkem perských zarathuštriánů, kteří v sedmém a osmém století prchli do Indie před muslimskou perzekucí. Farrokhův otec byl nicméně tak zavilý ateista, že doktor zůstal zarathuštrismem naprosto nedotčen. Jeho obrácení na křesťanskou víru by neznabožského otce nepochybně zabilo, kdyby už nebyl mrtvý; doktor konvertoval až skoro ve čtyřiceti letech.

Vzhledem k tomu, že byl křesťan, nehrozilo jeho smrtelnému tělu vystavení na Věžích mlčení, ale i přes otcův zanícený ateismus respektoval Farrokh zvyky ostatních pársů a věřících zarathuštriánů, takže vlastně očekával, že supi budou létat mezi Malabarem a Ridge Road. Neudivilo ho ani to, že sup nad Duckworthovým golfovým hřištěm nikterak nespěchal k Věžím mlčení; celá oblast byla zarostlá psím vínem a u pohřebních jam nebyli vítáni ani pársové, pokud nebyli po smrti.

Ve skutečnosti doktor Daruwalla supům přál. Vápencové mohyly přispívaly k rychlému rozkladu i větších kostí, a ty ostatky pársů, které přese všechno zůstaly nedotčeny, odplavily monzunové deště. Podle doktorova mínění si pársové se svými mrtvými poradili obdivuhodně dobře.

Toho rána, ostatně jako téměř každého jiného rána, vstal doktor Daruwalla časně. V nemocnici pro postižené děti, kde se stále těšil titulu čestného primáře, ho čekaly dvě operace - kososvislá neboli koňská noha a tortikolis neboli schýlení hlavy k jedné straně se stočením ke straně druhé; tato druhá operace se dnes už téměř neprovádí a také nebyla zrovna v ohnisku zájmu Farrokhovy ortopedické praxe provozované v Bombaji (byť s velkými přestávkami). Doktora Daruwallu zajímaly kostní a kloubní infekce, které v Indii obvykle provázejí úrazy při automobilových nehodách a složité zlomeniny; fraktura je vystavena ovzduší, protože pokožka bývá porušena, a pět týdnů po zranění začne z vytvořeného píštěle vytékat hnis. Tyto infekce jsou chronické, neboť kost je mrtvá, a mrtvá kost se chová jako cizí těleso. Odumřelé kosti se říká sekvestr; Farrokhovi ortopedičtí kolegové mu přezdívali "Sekvestr" Daruwalla - mezi nejbližšími však byl znám jako "Krvavý trpaslík" Daruwalla. Bez ohledu na tyto žertíky však infikované kosti a klouby nebyly Farrokhovým koníčkem - byl to prostě jeho obor.

V Kanadě se ortoped setkává se sportovními úrazy téměř stejně často jako s vadami při narození nebo křečemi. I v Torontu se doktor Daruwalla specializoval na dětskou ortopedii, ale cítil, že v Bombaji ho více potřebují, a tak mu také práce působila větší radost. V Indii se ortoped často setkával s pacienty, kteří měli nohy obvázané malými kapesníčky, jimiž zakrývali píštěle, které je celá léta, po troškách, napouštěly hnisem. V Bombaji bylo mezi pacienty i mezi chirurgy více vůle k amputacím a následným náhradám odříznutých údů jednoduchými protézami; taková radikální řešení by naprosto nepřicházela v úvahu v Torontu, kde doktor Daruwalla vstoupil ve známost novou technikou mikrovaskulární chirurgie.

V Indii však byla léčba bez odstranění odumřelé kosti nemyslitelná a často bylo těch odumřelých kostí k odstranění přespříliš, jakkoli jejich odejmutí ohrožovalo schopnost údu nést váhu. V Kanadě mohl Farrokh za pomoci dlouhodobé nitrožilní aplikace antibiotik kombinovat odstranění sekvestru s plastikou. Něco podobného však nemohl praktikovat v Indii, pokud nechtěl omezit svou klientelu na velice bohaté lidi, kteří se léčí v nemocnicích, jako je Džaslokova. V nemocnici pro postižené děti se doktor Daruwalla raději uchyloval k rychlému obnovení funkce vyřazené končetiny, nejčastěji tedy k amputaci a protéze namísto léčení. Píštěle s vytékajícím hnisem nepovažoval za nic strašného, v Indii určitě ne.

S nadšením typickým pro konvertované křesťany - doktor byl přesvědčený anglikán, který byl ke katolíkům na jedné straně podezíravý, na druhé straně je respektoval - radostně vítal Vánoce, které v Bombaji neprovází křiklavá výzdoba a komerční humbuk, příznačný pro křesťanské země. A právě tyto Vánoce slavil doktor Daruwalla obzvláště radostně: na Štědrý den navštívil katolickou mši a na Boží hod se zúčastnil anglikánské bohoslužby. Patřil ke svátečním návštěvníkům kostela, ale ani o svátcích nedocházel pravidelně, takže dvě návštěvy za sebou znepokojily jeho ženu.

Doktorova žena byla Vídeňačka, za svobodna Julia Zilková - se starostou toho jména však příbuzná nebyla. Někdejší Fräulein Zilková pocházela z aristokratické vznešené římskokatolické rodiny. Za řídkých pobytů Daruwallovy rodiny v Bombaji navštěvovaly děti jezuitské školy; ne že by byly vychovávány katolicky, ale Farrokh trval na udržování "rodinných vztahů" s těmito školami, do nichž bylo jinak těžké se dostat. Daruwallovy děti patřily k anglikánské církvi a v Torontu navštěvovaly anglikánské školy.

I přes své protestantské přesvědčení si Farrokh na Štěpána zval s oblibou pár svých jezuitských známých, s nimiž byla větší zábava než s anglikány, které v Bombaji znal. Vánoce samy o sobě byly šťastným obdobím; v doktorovi probouzely dobročinné sklony. Ve vánoční atmosféře téměř zapomínal, že za dvacet let jeho křesťanská víra poněkud ochabla.

Na supa kroužícího vysoko nad golfovým hřištěm Duckworthova klubu doktor Daruwalla okamžitě zapomněl. Jediným mrakem na nebi jeho mysli byla špatná zpráva, již přinášel Inspektoru Dharovi. Nebýt této nepředvídané zvěsti, nebyl by to tak špatný týden.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kůže na buben
Tak toto zní jako námět na duchařský horor. Horor to sice není, ale určitě to lze považovat za thriller. V jeho zdech už "náhodně" zemřeli dva lidé, oba jeho odpůrci. Oficiálně jde o náhodu, ale ...
(2) Křížovky a recepty tradiční kuchyně
(3) Magie, pouta a dialog renesančního filosofa
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům