Murakami, Haruki - 1Q84: Kniha 1 + Kniha 2

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
Jak scházela Aomame schodištěm, myslela přitom na Tamaki Ócuku. Neměla to původně v úmyslu, jenže jakmile se jí ta vzpomínka jednou vyloupla v hlavě, už ji nedokázala zaplašit. Tamaki byla za středoškolských let její nejlepší kamarádka a chodila do stejného softballového klubu. Jako spoluhráčky z týmu spolu obě chodily na nejrůznější místa a podnikaly nejrůznější věci. Jednou si dokonce zkusily hrát na lesby.

Když spolu v létě o prázdninách cestovaly ve dvou, stalo se, že musely přenocovat v jedné posteli. Nevyzbyl na na ně jiný pokoj než semi double místnost s dvojlůžkem zmenšené velikosti pro manželské páry. V té posteli se pak navzájem dotýkaly na nejrůznějších místech. Ne že by byly doopravdy lesby. Odvážily se něčeho takového jen hnané zvědavostí typickou pro mladé dívky. Ani jedna tehdy ještě neměla přítele, natož pak nějaké sexuální zkušenosti. Události té noci zůstávají dnes v paměti jen jako "sice dost výjimečná, ale zajímavá" životní epizoda. Zdálo se ale, že Aomame cestou dolů po holých železných schodech vzpomínky na to, jak se k sobě s Tamaki tiskly, dokázaly někde uvnitř aspoň trochu rozehřát. Ještě teď si neobyčejně jasně vybavovala Tamakiny oválné bradavky, řídké ochlupení, nádheré obliny jejího zadku, i tvar jejího klitorisu.
Jak se tak nořila do podobných barvitých vzpomínek, znělo Aomame v hlavě jako zvuková kulisa zvonivé festivalové unisono pro dechy z Janáčkovy Sinfonietty. Její dlaně kradmo hladí štíhlý pas Tamaki Ócuky. Ta se nejprve chichotala, ale její hihňání zakrátko utichlo. Její dech nabral docela jiný rytmus. Tahle hudba byla totiž původně zkomponovaná jako fanfára pro atletickou soutěž. Vítr něžně brázdí zelené pláně země České. Ucítila, jak té druhé znenadání ztvrdly bradavky. I jejím vlastním se stalo to samé. Tympány kreslí spletitou hudební figuru.
Zastavila se a několikrát nepatrně zavrtěla hlavou. Na tyhle věci na tomhle místě myslet nemůže. Musí se soustředit na sestup schodištěm, řekla si v duchu. Myšlenky ale zaplašit nesvedla. Výjevy z těch chvil se v jejím nitru rojily jeden za druhým. S dokonalou jasností. Letní noc, úzká dvojpostel, slabý pach potu. Slova, která zazněla. A pocity, které se do slov nepromění. Dávno zapomenuté sliby. Nikdy nerealizované naděje. Bezvýchodná toužení a sny. Poryv větru jí vyzdvihl vlasy, aby jimi vzápětí švihl o tváře. Bolest jí až vehnala slzy do očí. A další závan větru je pak osušil.
Kdy to jenom bylo, ptala se Aomame sama sebe. Vědomí času se jí ale mísilo se vzpomínkami jako zašmodrchaná nit. Vytratila se z něj pevná osa, směry a pořadí se nadobro smísily. Zásuvkám se zpřeházelo pořadí. Nač by si měla vzpomenout, na to si kdovíproč vzpomenout nemůže. Teď máme duben 1984. A já se narodila, ano, 1954. Tolik se jí ještě vybaví. Jenže tenhle čas, který má vrytý do mysli, teď v jejím vědomí rychle ztrácí svou pevnou podstatu. Bílé lístky s vytištěnými letopočty teď před jejíma očima roznáší vichr do všech stran. Dává se do běhu a pokouší se jich posbírat co nejvíc to jde. Vítr je ale příliš silný. A poztrácených lístku moc. 1954, 1984, 1645, 1881, 2006, 771, 2041... letopočty mizí ve větru jeden za druhým. Systém se bortí, vědomosti mizí, schodiště intelektu se řítí pod nohama.
Aomame a Tamaki leží v jedné posteli. Je jim sedmnáct let a naplno vychutnávají svobodu, které se jim dostalo. Tohle je vůbec první cesta, na kterou se společně vydaly. Obě je to vzrušuje. Byly se vykoupat v termálních lázních, vypily každá polovinu piv z lednice, pak zhasly světlo a zalezly do postele. Nejprve tam jen tak blbnuly. Napůl z legrace se navzájem pošťuchovaly. Pak ale Tamaki v jednu chvíli natáhla ruku a přes tenké tričko, co měla Aomame místo nočního kimona, jí začala jemně mnout bradavku. Té jako by projel tělem elektrický proud. Krátce na to měly obě dole trička i prádlo a byly úplně nahé. Letní noc. Kam si to vlastně tehdy vyjely? Nevzpomíná si. A je to už jedno. Aniž by to některá z nich navrhla, zkoumají navzájem podrobně svá těla. Prohlížení, doteky, hlazení, líbání, lízání jazykem. Napůl z legrace a napůl vážně. Tamaki je pomenší, spíš takový mrňous. A má pořádná prsa. Aomame je spíš vysoká a hubená. Samý sval a prsa nijak ohromná. Tamaki si v jednom kuse stěžuje, že musí držet dietu. Aomame ale připadá nádherná taková, jaká je.
Tamaki má pleť hebkou jako ze sametu. Bradavky se jí dmou do krásných vejčitých oblin. Připomínají olivy. Chloupky má řídké a jemné jak něžné haluzky smuteční vrby. Aomaminy jsou zato hrubé jako kartáč. Obě se tomu rozdílu smějí. Obě se navzájem dotýkají nejrůznějších zákoutí svých těl a navzájem si vyměňují informace, kde je to nejcitlivější. V něčem se shodnou, v něčem vůbec ne. Potom obě dvě natáhnou prsty a navzájem se dotknou svých klitorisů. Se sebeukájením už má každá zkušenosti. Spousty zkušeností. Obě je napadne, jak moc je tohleto jiný pocit. Vítr provívá zelené pláně země České.
Aomame se znovu zastaví, znovu potřese hlavou. Hluboce si povzdychne, ještě jednou pevně sevře trubku schodiště, na níž má ruku. Na tyhle věci teď nesmí myslet. Musí se soustředit na sestup schodištěm. Už musí být někde za polovinou, napadne ji. Proč se tu ale pořád ozývá takový randál? A proč je ten vítr tolik silný? Jako by mne oba obviňovali a trestali?
Každopádně, až po těchhle schodech dorazí dolů na zem, někdo tam bude, a začne se jí vyptávat, jak se tam vzala a co je zač, co mu vlastně řekne? Že byla na dálnici zácpa a tak sešla dolů po únikových schodech? Protože musí vyřídit urgentní záležitost? Copak jí to jen tak projde? Dost možná bude mít mrzutosti. A do těch se Aomame zaplést nechce, ani do nejmenších. Minimálně ne dnes.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Astrologie
(2) Brněnské metro
Na Bogdana Trojaka jsem poprvé narazil před několika lety, když jsem hledal cokoli o Óndrovi Łysohorském. Nedalo se tehdy sehnat téměř nic, vyjma neobyčejně zajímavě napsané reportáže z ...
(3) Dopisy v nevratných lahvích
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům