Murakami, Haruki - 1Q84: Kniha 3

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
Nakonec Aomame spoušť nedomáčkla.

Tehdy na začátku září přece. Když stála na ucpané magistrále číslo tři, tam na nouzovém parkovišti, v záři oslnivého ranního slunce, v ústech černou hlaveň pistole Heckler & Koch. V kostýmku od Junko Shimady, v lodičkách Charles Jourdan.

Lidé okolo ji sledovali z aut a neměli ani ponětí, co se tu chystá. Žena středních let v stříbrném Mercedesu Coupé. Opálení chlapi, co na Aomame civěli z výšky od volantů svých náklaďáků. Před těmi všemi se Aomame chystala vystřelit sama sobě mozek z hlavy devítimilimetrovou kulkou. Nemá jiný způsob, jak se vymazat z roku 1Q84, než že ukončí svůj vlastní život. Na oplátku tím zachrání život Tengovi. Alespoň jí to tak slíbil Lídr. Slavnostně jí to odpřisáhl a vydal se vstříc své vlastní smrti.
Aomame nijak příliš nelitovala, že bude muset umřít. Všechno bylo zřejmě dané už ve chvíli, kdy mě to vtáhlo do světa roku 1Q84. A já jen následuju scénář příběhu. Jaký má propánakrále smysl, abych dál žila samojediná v nepochopitelném světě, kde pluje po nebi velký a malý měsíc a kde osudy lidí ovládají Little People?
Nakonec ale spoušť pistole nedomáčkla do konce. V posledním okamžiku svůj pravý ukazovák uvolnila a hlaveň vyndala z pusy. A pak se zhluboka nadechla a vydechla, tak jako někdo, kdo konečně vyplul ze dna hlubokého moře zas na hladinu. Tak, jako by chtěla kompletně vyvětrat v celém svém těle a pustit do něj nový, čerstvý vzduch.
Od svého úmyslu upustila proto, že se jí v uších ozval jakýsi vzdálený hlas. Byla v tu chvíli ponořená do úplného ticha. Od okamžiku, co napnula ukazovák na spoušti, všechny okolní zvuky a hluky naráz zmizely. Jako by se ocitla někde na dně bazénu. Smrt se tam už nejevila jako nic hrozného, čeho by se měla bát. Připadala jí naopak přirozená a samozřejmá, jako embryu plodová voda. To není špatné, pomyslela si. Dokonce se málem usmála. A potom Aomame zaslechla ten hlas.
Jako by zazníval odněkud zdálky, z jakýchsi dávných dob. Nepamatovala se, že by ho byla kdy slyšela. Jak se k ní nesl přes mnoho a mnoho rohů, ztratil svou původní barvu i výraz. Nezůstalo z něj nic než prázdná ozvěna, obraná o všechen význam. Jenomže i v téhle ozvěně byla Aomame s to rozpoznat někdejší nostalgické teplo. Zdálo se, že ji ten hlas volá jménem.
Uvolnila prst položený na spoušti, přivřela oči, nastražila uši. Pokoušela se ze všech sil zaslechnout, co přesně hlas říká. Jenže to jediné, co s obtížemi zaslechla, nebo se možná jen domnívala zaslechnout, bylo právě jen její jméno. Za ním pak následovalo už jenom skučení, jako když dutinou jeskyně provívá vítr. Zakrátko začal hlas mizet v dáli, znít ještě mnohem nesrozumitelněji, až se nakonec úplně propadl do bezhlasí. Prázdný prostor, který ji obklopoval, najednou úplně zmizel, a okolní randál byl rázem zpátky, jako by jí někdo vytáhl špunty z uší. Když přišla Aomame k sobě, byla už její vůle umřít ta tam.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Ďáblova alternativa
Řeknete-li slovo "mistr vypravěč", lidé znalí literatury si pod tímto výrazem představí pouze jednu konkrétní osobu. A tou bude Frederick Forsyth. Oprávněnost držení tohoto titulu Forsyth dokazuje v ...
(2) O muži, který si koupil svědění
(3) 1Q84: Kniha 3
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům