Murakami, Haruki - Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
Tu statistiku, v které se psalo, že větší část lidstva není spokojená se svým jménem, zahlédl Cukuru v nějakém časopise nebo snad novinách. On sám však patřil naopak k té šťastnější polovině. Aspoň si tedy nevzpomínal, že by v něm jeho jméno kdy vyvolávalo nespokojenost. Nebo si spíš neuměl vůbec představit, že by se snad mohl jmenovat jinak, ani jaký život by v takovém případě asi vedl.

Jeho jméno se ve znacích psalo jako „mnoho“, „mys, špička, směr“ a „vytvářet“. Pokud se ale nejednalo o oficiální texty, psal Cukuru ve znacích obvykle jen své příjmení a dokonce i jeho přátelé se domnívali, že se jeho osobní jméno píše foneticky, slabičnou abecedou. Jen máti a obě sestry mu říkávali Saku nebo Sakučan, jak se jeho jméno také dalo přečíst. V běžném každodenním životě to tak pro ně bylo kratší a jednodušší.
Jméno mu vybral otec. Byl zřejmě pevně rozhodnutý pojmenovat jím svého prvorozeného syna dlouho předtím, než se mu vůbec nějaký narodil. Nebylo jasné, co ho k tomu vedlo. Sám totiž po dlouhá léta vedl život na pozicích jakémukoli vytváření značně vzdálených. Možná že se mu v jistém momentě toho života odkudsi dostalo jakéhosi zjevení. Že za neslyšného hřmění uhodil neviditelný blesk, který mu jasně a zřetelně vypálil do mysli slovo vytvářet. Otec sám však o důvodech takovéhoto pojmenování nikdy nemluvil. Jak před Cukuruem, tak zřejmě ani před nikým jiným.
Musel však zřejmě dost váhat, jestli se Cukuruovo jméno bude psát znakem pro „vytvořit, stvořit a vybudovat“, nebo jako „tvořit, zhotovovat a vyrábět“. Oba ty znaky mají sice shodné čtení, každý z nich ovšem dělá úplně jiný dojem. Matka doporučovala první variantu, otec se ale po několikadenním důkladném přemýšlení rozhodl pro přímočařejší druhý znak.
Po otcově pohřbu si matka na tohle všechno vzpomněla a pověděla o tom Cukuruovi. „Tatínek tvrdil, že mít ve jméně ten první znak, budeš to pak mít v životě těžší. A že se ten druhý přece čte úplně stejně a pro tebe že bude příjemnější. Každopádně se o tvém jméně opravdu hodně napřemýšlel. Asi i kvůli tomu, že jsi byl jeho první syn.“
Cukuru si skoro nevzpomínal, že by si od doby, kdy sám pobral rozum, byli s otcem kdovíjak blízcí, s tímhle jeho názorem ale nemohl nesouhlasit. „Tazaki Zhotovitel“ se pro něj bez debaty hodilo líp než „Tazaki Stvořitel“. Nějaké tvůrčí originality se v sobě totiž opravdu nedohledal. Nedovedl ovšem posoudit, jestli to teď díky svému jménu skutečně v životě nemá tak těžké. Na břemeni, které si nesl, mohlo snad jiné jméno něco málo změnit. Mohlo mu však doopravdy ulehčit?
Tak nebo tak, touhle cestou se každopádně stal samostatnou osobností zvanou Cukuru Tazaki. Do té doby fungoval jen jako pouhé nic, jen jako bezejmenný chaos před rozbřeskem. Jako růžový uzlíček masa o váze necelých tří kil, který jen s námahou dýchá a brečí v temnotách. Nejdřív ze všeho mu dali jméno.
Nato se zrodilo vědomí a paměť, následně se pak zformovalo jeho já. Začalo to ovšem právě pojmenováním.
Otcovo jméno znělo Tošio Tazaki. Opravdu se k němu hodilo. Psalo se znaky jako „zisk“ a „muž“ a dohromady s příjmením šlo číst jako „ten, který dosahuje zisků v mnoha směrech “. Vypracoval se zázračně téměř z ničeho, vrhl se do podnikání v nemovitostech, svezl se na vlně japonského hospodářského rozvoje, dosáhl oslnivého úspěchu a ve svých čtyřiašedesáti pak v hrozných bolestech umřel na rakovinu plic. To ale mělo přijít až později. V době, kdy se Cukuru setkal s Haidou, byl otec ještě naprosto fit, kouřil denně svých padesát bez filtru a se vší svou energií a agresivitou obchodoval s luxusními byty ve velkých městech. Podnikání v nemovitostech si už sice tehdy prošlo prasknutím ekonomické bubliny, otec však tohle riziko do jisté míry předvídal a rozvíjel svůj podnik tak, aby si co možná pojistil zisky tím, že je rozptýlí a decentralizuje. Proto v tu chvíli ještě neměl vážnější potíže. A zlověstný stín plicní rakoviny se zatím taky ještě neukázal.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Čtvrtá ruka
(2) Nula
(3) Sametová revoluce - Kronika pádu komunismu 1989
František Emmert se tohoto úkolu ujal odvážně a velkoryse. V nakladatelství Computer press za podpory České televize a ČTK vydal obsáhlé muzeum v knize. Emmert tento formát nepřipravuje poprvé, a ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům