Murakami, Haruki - O čem mluvím, když mluvím o běhání

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
Kdo by se smál Micku Jaggerovi?

Dnes máme pátého srpna 2005, pátek. Na ostrově Kauai na Havaji. Na jeho severním pobřeží. Je tak dokonale jasno, že se skoro věřit nechce. Nikde ani mráček. V tuhle chvíli dokonce ani tuchy po nějaké představě mráčku vůbec. Dorazil jsem sem koncem července. Tak jako vždycky jsem si tu pronajal byt a dokud je ráno chladněji, sedávám u stolu a pracuju. Tak třeba dneska píšu tenhle text. Ničím neomezovaný text o běhání. Je léto a tak je samozřejmě horko. O Havaji se sice často mluví jako o sousotroví věčného léta, přece jen ale leží na severní polokouli a proto má všechny čtyři obvyklé roční doby. V létě je tu (relativně) větší horko než v zimě. Ve srovnání s parným vedrem, co panuje uprostřed cihel a betonu v Cambridgi v Massachussetsu a nemá už moc daleko do mučení, je tady ale příjemně jako někde v ráji. Ani tu nepotřebujete kliatizaci. Stačí otevřít okno a dovnitř se začne hrnout svěží větřík. Když jsem řekl, že pojedu v srpnu na Havaj, známí v Cambridgi se do jednoho divili. "Jezdit v létě někam, kde je tak horko? To snad nemyslíš vážně?" Oni ale nemají tušení, jaký chládek v létě na Havaj přinášejí pasáty, co sem ustavičně vanou ze severní strany. Ani, jak se člověk cítí šťastný, když si může v klidu číst ve stínu pod avokádovníky, nebo si, kdykoliv se mu zamane, jít jen tak zaplavat do zátoky do jižního Pacifiku.

I tady na Havaji bez výjimky každý den běhám. Už to budou pomalu dva měsíce, co jsem krom situací, kdy to opravdu nejde, začal znovu běhat bez ustání každý den. Dnes ráno jsem si dal do walkmanu MD s nahrávkou dvou alb od The Lovin' Spoonful, Daydream a Hums of the Lovin' Spoonful a zaposlouchaný do hudby pak běhal celou hodinu a deset minut.
Mám právě období, kdy vytrvale střádám uběhnuté vzdálenosti, a proto si v tuhle chvíli nedělám takovou starost s časem. Jen prostě mlčenlivě a pomalu střádám metry. Když se mi zachce rozběhnout se rychleji, vyvinu o něco větší rychlost, ale i když zrychlím rytmus kroku a zkrátím čas, neztrácím ze zřetele, že mi ten dobrý pocit z běhu, který právě fyzicky zažívám, musí nezměněný vydržet i pro zítřek. Jde o stejný princip jako při psaní dlouhého románu. Když to vypadá, že by toho šla napsat ještě spousta, musí se člověk přinutit, aby odložil pero. Bude se mu pak příštího dne mnohem snáz pokračovat v práci. Podobnou věc určitě napsal i Ernest Hemingway. Vytrvat znamená neporušit rytmus. To je při dlouhodobých činnostech to hlavní. Jakmile jednou navodíme rytmus, ostatní se už vždycky nějak poddá. Než se ale setrvačník začne doopravdy točit stabilní rychlostí, není snahy po vytrvalosti nikdy dost.
Při běhu mi krátce sprchlo, ale jen mírný deštík, co člověka příjemně ochladí. Od moře přitáhly těžké mraky, zakryly mi nad hlavou nebe, chvilku z nich drobně pršelo, a pak, jako by chtěly dát najevo, že mají právě něco neodkladného, se už ani neotočily a rovnou někam odtáhly. A na zem zase začalo pražit slunce, které si nedělá žádné zábrany. Místní podnebí je snadno čitelné. Na nesrozumitelnosti ani dvojznačnosti tu nenarazíte, metafory a symboly se nekonají. Po cestě potkávám pár dalších joggerů. Je mezi nimi zhruba stejně mužů i žen. Běžci plní energie se odrážejí od země a sviští vzduchem, jako by je hnala před sebou banda lupičů. Jsou ale i běžci otylí, co se s napůl zavřenýma očima, supícím dechem a svěšenýma rameny valí kupředu s opravdovou námahou. Asi jim před týdnem diagnostikovali cukrovku a ošetřující lékař jim důrazně doporučil každodenní pohyb. Já patřím nejspíš někam doprostřed.
Hudbu Lovin' Spoonfull můžu poslouchat, kolik jen chci, a pořád mi připadá krásná. Vůbec se nesnaží za každou cenu předvádět. Když se zaposlouchám do podobných zklidňujících tónů, začne se ve mě probouzet všechno možné, co jsem prožil v polovině šedesátých let. Nejde o žádné převratné události. Pokud by někdo točil moji biografii (už jen ta představa mi nahání husí kůži), při editaci by je všechny vystřihli. "Tyhle epizody tu ani být nemusí," řekli by mi asi. "Nejsou špatné, prostě jen moc obyčejné." Ano, jde jen o maličkosti, na kterých nic není. Pro mě ale mají ty vzpomínky svůj smysl a užitek. Při podobném rozpomínání na všechno možné se nejspíš nevědomky usmívám, nebo docela maličko mračím. A nakonec se - když se takové nejrůznější všední vzpomínky nahromadí na sebe - ocitnu tady. Na ostrově Kauai na severním pobřeží. Při úvahách o životě mívám občas dojem, jako bych sám nebyl než kus naplaveného dříví, vyvržený na pláž. V pasátu, co fouká od majáku, mi nad hlavou šumí eukalypty.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Zamyšlení - jak to vidím já
(2) Půjčovna masa
(3) Imperium Bohemorum
V již zmiňovaném doslovu se Müller dovolává kontrafaktuálů Nialla Fergusona, zlomových okamžiků, které přirovnává k bifurkacím v teorii chaosu. Místům, kde stačí jediné jiné šlápnutí a kolo dějin se ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům