Murakami, Haruki - Spisovatel jako povolání

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Žánr románu je prostě něco jako profesionální zápasnický ring, do něhož může bez problémů vstoupit každý, komu se jenom zachce. Mezi provazy jsou širokánské mezery a uchystány jsou dokonce i pohodlné schůdky. I v samotném ringu je dostatek prostoru.

Nikde nečeká žádná ostraha, aby vám zabránila ve vstupu, a ani sami rozhodčí kolem toho nehodlají dělat žádný velký povyk. I sami zápasníci - úloha, která tentokrát připadla spisovatelům - přistupují k té záležitosti už od začátku poněkud rezignovaně a v atmosféře typu: "Neváhejte a račte vstoupit do našeho ringu! Zúčastnit se může každý!" Nálada panuje otevřená, uvolněná, vstřícná ? jedním slovem velkorysá.
Přestože je ale vstup do ringu sám o sobě snadný, není vůbec snadné udržet se v něm delší dobu. Což samozřejmě spisovatelé moc dobře vědí. Není zas až tak obtížné napsat jedno nebo dvě díla. Pokračovat však v psaní delší dobu, živit se tím a uhájit si jako spisovatel živobytí, to už je neobyčejně těžké. Dalo by se skoro až říct, že to je pro normálního člověka nemožné. K něčemu takovému je už totiž potřeba něco zvláštního navíc. Neobejdete se samozřejmě bez nějakého toho talentu ani bez určité odvahy. A velikou roli, jako i u jiných věcí v životě, hraje i osud a štěstí. Krom toho je ale třeba mít ještě i jakýsi mandát. Pro který platí, že kdo ho má, ten ho má a kdo ho nemá, ten ho prostě nemá. A že někdo ho má hned od začátku a jiný ho dokáže vydřít.
O tomhle mandátu toho zatím není příliš známo a nejde o něm bezprostředně ani moc co říct. V zásadě se totiž už z podstaty nedá ani vizualizovat, ani vyjádřit slovy. Na každý pád ale platí, že spisovatelé na vlastní kůži zakoušejí, jak těžká věc je u spisovatelství vydržet.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Otcové - dcery, matky - synové
(2) Příběhy rabi Nachmana
Mystikem, který v sobě viděl spravedlivého pokolení - cadika ha-dor - a podle některých náznaků i Mesiáše, syna Josefova, předchůdce pravého Mesiáše, syna Davidova. Považoval se za skrytého cadika, ...
(3) Život na lednici
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům