Plzák, Miroslav - Srdce zmámené láskou

Více informací k této knize najdete v detailu
Recenzi této knihy najdete zde
PŘEDMLUVA

Propadáme klamnému dojmu, že milenectví jakožto předmanželská láska tu bylo odjakživa. Ještě v 19. století si předmanželské milování mohly dovolit tak 3 % populace. A to jednak dostatečně bohatá aristokracie a jednak bohéma, pospolitost umělců všeho druhu. Ani bohatý měšťan ani bohatý sedlák něco tak pošetilého svým potomkům nedovolovali. A prostý člověk? Byl rád, že měl jednou za měsíc na talíři maso. Na lásku neměl čas ani pomyšlení.
Milenecká příběhovost se ale odbyla v časech namlouvání. Pokud se kolem krásné slečny točili alespoň dva muži (samozřejmě ověření jako případní živitelé rodin), vznikalo drama. Někdy i souboje. Nikdy se však nestřílel hrabě s místním ševcem. Slečna dovolila, aby se o ni ucházeli výhradně náležití partneři.
Dnes možná nedokážeme pochopit, že si muž i žena chtěli sňatkem především vylepšit svou ekonomickou situaci. Pokud si ji vylepšili, měli se rádi.
To my se dnes vrháme do zvláštního předmanželského adrenalinového vztahu zvaného milenectví. Je to nebezpečné párové klání, přinášející nám nevšední, zcela ojedinělé zážitky. Mimo nevšedních zážitků nás ale milenecká láska navíc uzavírá do zlaté klece nebezpečného duševního stavu, vyjádřeného výrazem "zmámení". Dodnes jsem zmámen Starými zámeckými schody, kde dívka má srdce zmámené láskou. Karel Hašler byl velký umělec. A Srdce zmámené láskou je krásně výstižné.
To, že se máme milovat, je na nás chrleno doslova odevšad. Řekne-li vám někdo, že zlořády světa zachrání láska, hoďte po něm kamenem. Neumí-li vysvětlit, jak se to dělá, aby se lidé milovali, nechť mlčí.
Jako lékař a manželský poradce vysvětluji v tomto útlém spisku, co hrozí, ponecháme-li lásku dovádět jako štěně utržené od řetězu. Hrozí úzkost, smutek, zoufalství a dokonce i smrt.
Z knížky jistě vytušíte, že fandím milenecké lásce civilně odlehčené. Ze všeho nejdůležitější ale zůstává, že neexistuje jedno milenectví. Průběhy milenectví jsou různé a laik má sklon hodnotit lásku jen podle toho, zda se vyvedla, či ne, nebo zda bolela málo, nebo příliš.
Jenže milenectví jsou i různě krásná a různě ušlechtilá. O tom se dočtete v těžišti této knihy, v její páté kapitole. Jsem pro poezii lásky, ale ne pro tu bižuterní okoukanou ze špatných filmů.
Mimochodem, poezie lásky může dostat až mimořádně jakoby nepoetický rozměr. Karel Čapek se do Olgy Scheinpflugové zamiloval teprve v okamžiku, kdy se rozhodl, že se s ní ožení. Předtím ji chápal jako pestrobarevné hravé dítě. Pak se ale rozhodl si ji vzít. A takto rozhodnut s ní za úplňku šel na romantickou noční procházku. Když se vrátil domů, řekl své neteři Heleně Koželuhové: "Panečku, to byla nádhera, měsíc svítil jako prase."
Neteř byla pohoršena. A já jí to mám dodnes zazlé.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 30969 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Eisner, Petr - Milující sestra
Titul: Eisner, Petr - Milující sestra
Sleva: 50 % (ušetříte 139 Kč)
Cena: 140 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vyvrhel
(2) Na pomezí
Pokud patříte k tomu typu čtenáře, který předmluvy a doslovy zásadně nečte, "bo ho zajímá příběh, a ne ty omáčky kolem", v tomto případě bych vám radil přinutit se změnit své návyky a předmluvu ...
(3) Ostřinec
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům