Dan Brown

je autor, jehož knihy se na pultech knihkupectví rozhodně dlouho neohřejí. Na to se v nich příliš znepokojujícím způsobem mísí realita s fantazií.
Pochází z New Hampshiru (John Irving bydlel ve stejné ulici). Vystudoval na Phillips Exeter Academy, kde dodnes přednáší. Vyučuje angličtinu a jako osoba nad jiné povolaná také tvůrčí psaní. V roce 1996 se pustil do psaní svého prvního románu (Digitální pevnost).
Jeho romány Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda, Pavučina lží a Digitální pevnost se staly světovými bestsellery a čtenáři se po jejich přečtení vždy ptají: "A co když je to pravda úplně všechno?". Šifra mistra Leonarda zvedla takovou vlnu zájmu, že ji Vatikán přidal na "index". Byla již přeložena do 42 jazyků a prodalo se jí více než 10 mil. výtisků.
Se svou ženou malířkou a historičkou umění žije v Nové Anglii.
Pokud chcete, můžete ho navštívit na www.danbrown.com.

"Nikdy bych si byl nepomyslel, že právě tohle by mohl být typ thrilleru, který by se mi líbil, ale něco vám řeknu: Čím víc už jsem přečetl, tím víc jsem musel číst. V téhle knize Brown stvořil svět neuvěřitelně bohatý i na ty nejjemnější detaily, a já se ho nemohl nabažit. Pane Browne, jsem vaším obdivovatelem."

- Robert Crais -


"Velmi mě udivuje a rozčiluje, že tolik lidí těm lžím uvěřilo. Ta kniha je všude, a tak existuje reálné nebezpečí, že čtenáři, kteří ji četli, by mohli uvěřit, že jsou pravdivé."

- kardinál Tarcisio Bertone o "Šifře" -


Česky zatím vyšlo: Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda, Pavučina lží. Digitální pevnost se připravuje.

Rozhovor s autorem o Šifře mistra Leonarda...
Do jaké míry je román pravdivý?
Šifra mistra Leonarda je román, tedy fikce. Hlavní hrdinové a jejich činy jsou samozřejmě vymyšlení, ale předloha, dokumenty, architektura a tajné rituály (např. Da Vinciho obrazy, gnostická evangelia) v tomto románu vyobrazené, existují. Hrdinové je tlumočí, diskutují o nich. Věřím, že část teorií, o kterých se v knize vypráví, si zasluhují pozornost. Každý čtenář si může vše přezkoumat a pak si vytvořit vlastní názor. Při psaní románu jsem doufal, že příběh poslouží jako katalyzátor a odrazový můstek pro to, aby lidé diskutovali o důležitých otázkách víry, náboženství a historie.

Na úvodní straně je ale pod titulkem "FAKTA" napsané, že všechny základní informace v tomto románu jsou historickými fakty...
Pokud jste četli stranu "FAKTA", víte, že se na ní jasně uvádí, že veškeré popisy uměleckých děl, architektury a tajných rituálů v románu odpovídají skutečnosti. Tato úvodní strana vůbec nehovoří o žádné ze starověkých teorií, které příběh rozvíjí. Interpretace těchto myšlenek je ponechaná čtenářům.

Je kniha protikřesťanská?
Ne. Kniha není pro ničemu. Je to román. Napsal jsem příběh ve snaze přezkoumat jisté aspekty křesťanské historie, které mě zajímají. Většina křesťanů této skutečnosti rozumí a Šifru považuje za zábavný příběh vyvolávající náboženskou diskuzi. Malá, ale "hlasitá" skupina lidí označila příběh za nebezpečný, kacířský a protikřesťanský. Je mi to líto, ale měl bych říci i to, že mě kontaktovali knězi, jeptišky, prostě duchovenstvo, kteří mi za napsání románů děkovali. Mnoho církevních hodnostářů je s Šifrou spokojených, protože vyvolala zájem o důležitá témata víry a křesťanské historie. Je důležité si pamatovat, že čtenář nemusí souhlasit s každým slovem, ale může knihu použít jako vhodný katalyzátor při zkoumání vlasního nitra a naší víry.

Co si myslíte o pokusech církevních učenců, co chtějí "vyvrátit" Šifru mistra Leonarda?
Dialog je obdivuhodný. Vyvolaná debata je pozitivní silou. Čím víc budeme debatovat o takovýchto tématech, tím více budeme vnímat naše vlastní duchovno. Polemika a rozhovor jsou pro náboženství opravdu pozitivní. Jediným skutečným nepřítelem náboženství je apatie, vášnivá debata je skvělou protilátkou.

08.12.2005
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Encyklopedie mystiky I.
(2) Život a dílo Mistra Leonarda
V nakladatelství COLUMBUS byla vydána nádherná životopisná kniha, která nám představuje slavného malíře Leonarda da Vinci jakého možná ještě neznáme. Na knize pracovalo více zasvěcených lidí,  ...
(3) Staré pověsti české a moravské
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům