Ruth Rendellová

Ruth Rendellová se narodila v roce 1930 v jižním Woodfordu v Londýně jako dcera dvou učitelů. Po ukončení školy pracovala nejprve jako novinářka, pak se začala cele věnovat psaní.
První román Ruth Rendellové (From Doon with Death, česky Smrt má jméno Doon) vyšel před téměř čtyřiceti lety. Za tu dobu se z ní stala snad nejplodnější autorka anglických detektivek - na svém kontě má přes padesát titulů. I vzhledem k tomu je obdivuhodné, že každý její příběh je neopakovatelný, neotřelý, každá zápletka výjimečná a překvapivá. Tituly Ruth Rendellové se dají roztřídit do tří skupin.
Nejpočetněji jsou zastoupeny romány s oblíbeným inspektorem Wexfordem, kterému Rendellová dala příležitost k vyřešení případu celkem sedmnáctkrát. Reg Wexford je chytrý, duchaplný, vtipný a spolehlivý detektiv s vyrovnaným rodinným zázemím, má jasnou hlavu a bystrý úsudek; Wexford je zkrátka zástupcem té nejklasičtější anglické formy.
Tento pohled brzy Rendellová obohatila o psychologické prvky. Začala psát napínavé psychologické romány plné očekávání, netypických lidských osudů a setkání, která v mnoha případech končí katastrofou.
Rendellová psychologickou polohu tvorby ještě rozvinula - tentokrát pod pseudonymem Barbara Vine. Tituly podepsané tímto jménem jsou ještě obsáhlejší a spletitější - kořeny příběhů sahají často až několik generací do dávno zapomenuté minulosti, životy hrdinů jsou předurčeny osudem, z jehož sevření se nikomu nedaří uniknout.

Ruth Rendellová získala za svou tvorbu mnohá ocenění:
- v roce 1976 jí asociace CWA (Crime Writers' Association, Sdružení autorů detektivních příběhů) udělila za román A Demon in My View (Podoba ďábla) Zlatou dýku za nejlepší detektivku roku,
- v roce 1985 získala Stříbrnou dýku za The Three of Hands (Čas všechno zahojí),
- v roce 1986 jí asociace CWA udělila Zlatou dýku za román Live Flesh (Smrt zaživa), totéž prestižní ocenění získala o rok později za psychologický příběh A Fatal Inversion (pod pseudonymem Barbara Vine) a v roce 1991 za King Solomon's Carpet,
- v roce 1990 získala Literární cenu Sunday Times a Diamantovou dýku za celoživotní přínos detektivnímu žánru - snad nejcennější ocenění, které lze na tomto poli vůbec získat.

Její knihy byly přeloženy do pětadvaceti jazyků.
Ruth Rendellová je vdaná, má jednoho syna a dvě vnoučata. Žije v Londýně.

více informací na stránkách nakladatelství Motto

25.02.2005
Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dave Barry je z Marsu i z Venuše
(2) Hektorova cesta aneb hledání štěstí
(3) Imaginární přítelkyně
Moje skvělá kolegyně J. M. by asi po přečtení "Imaginární přítelkyně" trochu zklamaně poznamenala, že kniha až moc jako autobiografie není, protože v ní tolik o životě Irvinga chybí. Co jeho ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům